20.05.2021

Dzień dobry

Dziś ostatni raz wysyłam materiały z wychowania fizycznego. Od tego momentu cały czas będziemy widzieć się na sali, gdzie odbywać się będą lekcje wychowania fizycznego.

Dzisiejszym tematem będzie trening Cardio. Dowiecie się co to jest Cardio i jakie są intensywności tego treningu.

Trening cardio można wykonywać zarówno na siłowni, w domu, na basenie czy w parku. Osoba, która chce rozpocząć treningi cardio powinna wziąć pod uwagę swoje indywidualne preferencje: jaką aktywność fizyczną lubi, czy woli ćwiczyć na powietrzu czy w pomieszczeniu, czy woli ćwiczyć kameralnie, czy na siłowni wspólnie z innymi. Ważne by ćwiczyć w takich warunkach w jakich się lubi, ponieważ w przeciwnym razie trening może nie przynieść pożądanych efektów, a już na pewno nie będzie przyjemnością a obowiązkiem. Ćwiczący będzie czuł się źle, niekomfortowo, a to będzie się przekładać na jakość ćwiczeń oraz ogólnie pojęte zadowolenie psychiczne.

Trening cardio można przeprowadzać w różnej formie. Poniżej wymieniono formy treningów wytrzymałościowych (z niektórych pewnie nie zdawałeś sobie nawet sprawy).

  • Jazda na rowerze – mowa tu zarówno o zwykłym rowerze jak i o rowerze stacjonarny. Jest to znakomita forma cardio. Podczas półgodzinnej jazdy można spalić ok. 200 – 300 kcal.
  • Pływanie – angażuje całe ciało co sprawia, że jest bardzo skutecznym sportem. Mało tego, woda minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji. Pływając w średnim tempie przez pół godziny można spalić ok. 300 kcal.
  • Szybki marsz – to także forma treningu cardio, choć nie wszyscy o tym wiedzą.  Jego efektywność można zwiększyć np. poprzez maszerowanie po pagórkowatym terenie lub dołączenie do marszu biegu w określonych odstępach czasu. Taka forma treningu pozwala na spalenie ok. 170 – 200 kcal w ciągu pół godziny.
  • Jazda na nartach – znajdzie się także coś dla pasjonatów sportów zimowych. Szybko podnosi tętno do odpowiedniego poziomu. Jazda na nartach wymaga regularnych ćwiczeń i treningu.
  • Skoki na skakance – angażują głównie mięśnie nóg i ramion. Idealnie nadają się by zgubić kilogramy i wzmocnić kondycję. Fantastycznie modelują sylwetkę.
  • Aerobik – zarówno w domu jaki na siłowni. W domu – nie potrzeba wiele. Wystarczy płyta z treningiem, mata i kawałek podłogi.  W klubie fitness z kolei – wystarczy kupić karnet. 
  • Trening na maszynach na siłowni: rower stacjonarny, bieżnia, orbitrek – to te sprzęty fitness, z których powinieneś ćwiczyć na siłowni chcąc wykonać trening  wytrzymałościowy. Są dostępne w każdej siłowni, więc nie powinno być problemu z ich dostępnością.

Proszę o zapoznanie się z przygotowaną dla was prezentacją.

Trening Cardio w domu.

Pozdrawiam i do zobaczenia w szkole.

13.05.2021

Dzień dobry

Na dzisiejszej lekcji poznacie ćwiczenia równoważne.

Równowaga jest to:
„Zdolność do utrzymania własnego środka ciężkości pionowo nad punktem podparcia, przy jak najmniejszym odchyleniu ciała poprzez produkcję siły”.

Podobnie jak siła i elastyczność mięśni, równowaga jest kluczowym elementem dobrego samopoczucia i pełnego wdzięku procesu starzenia się organizmu. W codziennym życiu pomaga nam unikać upadków i z łatwością się poruszać, niezależnie od przeszkód, jakie napotykamy na swojej drodze. W świecie sportu sprzyja zaś lepszym wynikom i również chroni przed upadkami podczas gry.

Ćwiczenia równoważne są bardzo często pomijane podczas treningu. A szkoda – trudno o skuteczniejszą metodę na wypracowanie doskonałej równowagi i koordynacji ruchowej. Trening równowagi, czy też stabilizacji, nie należy do najłatwiejszych. Nie dlatego, że jest jakoś specjalnie trudny, ale ciężko zmobilizować się do tego, aby wykonywać go systematycznie.

Ćwiczenia równoważne – zalety

Ćwiczenia na równowagę są doskonałe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie może ich zabraknąć w planie treningowym każdej osoby aktywnej fizycznie. Po pierwsze, takie ćwiczenia równoważne nie należą do wyczerpujących, zaś korzyści z nich płynące są ogromne. Wykonywanie ćwiczeń równoważnych i koordynacyjnych wpływa na poprawę koordynacji, aktywuje mięśnie głębokie, pozytywnie wpływając na centralny układ nerwowy. Dodatkowo poduszka sensomotoryczna jest pomocna dla osób mających problemy z krążeniem. Poprzez systematyczny trening jesteś w stanie lepiej kontrolować pracę aparatu ruchu, pracować nad równowagą, a także poprawić stan zdrowia stawów i kręgosłupa.

Korzyści z wykonywania ćwiczeń równoważnych są następujące:

  • poprawa czucia głębokiego, czyli zmysłu ułożenia własnego ciała w przestrzeni
  • utrzymanie optymalnego napięcia mięśniowego
  • lepsza koordynacja ruchowa
  • mniejsze ryzyko wystąpienia upadków i kontuzji podczas treningów
  • skrócenie czasu reakcji
  • utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

20 ćwiczeń równoważnych.

Ćwiczenia równoważne w domu.

https://ewf.h1.pl/student/?token=a5vO5vhkQ47K7qyLL9RQrlSMoUso0YoXQAzRa3h30CERmSipRM

Pozdrawiam i widzimy się w poniedziałek w szkole.

11.05.2021

Dzień dobry

Dzisiejszym tematem będzie rzut piłeczką palantową. Poznacie jak wygląda technika rzutu piłeczką palantową oraz inne przydatne dla was informacje. Rzut piłeczką palantową jest jedną z czterech konkurencji które wchodzą w skład czwórboju lekkoatletycznego.

Czwórbój lekkoatletyczny – zawody lekkoatletyczne rozgrywane wśród uczniów klas szkoły podstawowej.

Szkołę reprezentuje 6 zawodników lub 6 zawodniczek, obowiązkowo startujących we wszystkich konkurencjach.

Rozgrywki polegają na przeprowadzeniu czterech konkurencji lekkoatletycznych:

  1. Bieg na 60 m ze startu niskiego.
  2. Rzut piłką palantową na odległość.
  3. Skok w dal na odległość lub skok wzwyż.
  4. Bieg na 600 metrów (dziewczęta), 1000 metrów (chłopcy).

Po zakończeniu wszystkich konkurencji wyniki każdego zawodnika przeliczane są na punkty według tabel lekkoatletycznych.

Wyniki poszczególnych zawodników są dodawane do siebie. Na wynik zespołu składa się 5 najwyższych wyników.

Zawody rozgrywane są na szczeblach rywalizacji:

  • szkolnych,
  • powiatowych,
  • wojewódzkich,
  • ogólnopolskich.

Proszę o zapoznanie się z przygotowaną dla was prezentacją.

Ćwiczenia w warunkach domowych.

Pozdrawiam i już niedługo widzimy się w szkole.

10.05.2021

Dzień dobry

Dzisiejszym tematem będzie Unikokej. Poznacie podstawowe informacje oraz przepisy i zasady gry.

Proszę o zapoznanie się z przygotowanym dokumentem.

Trening Unikokej

https://www.youtube.com/watch?v=qVwZRPe0ObY

Floorball Freestyle

Wojna karciana z aktywnością fizyczną. Miłej zabawy.

Pozdrawiam

06.05.2021

Dzień dobry

Dzisiejszym tematem będą odbicia górne i dolne w siatkówce. Przybliżę technikę odbić piłki jak również dowiecie się co to jest mini siatkówka.

Mini siatkówka –to gra w piłkę siatkową przeznaczona dla dzieci w wieku 7 –12 lat,rozgrywana w zespołach dwu, trzy, czteroosobowych, na zmniejszonym boisku , mniejszą piłką i z wybranymi przepisami gry dostosowanymi do możliwości dzieci. Mini siatkówka jest grą zespołową , rozgrywaną pomiędzy dwoma zespołami. W zależności od kategorii rozgrywkowej mogą to być rozgrywki 2 x 2,3 x 3lub 4 x 4.Jest najprostszą i najłatwiejsza formą piłki siatkowej, przystosowaną do możliwości fizycznych i mentalnych dzieci od 7do12lat. Jest dostosowana do psychomotorycznych możliwości zawodników ( dzieci). Dozwolone jest odbicie piłki każdą częścią ciała.

Celem gry jest umieszczenie piłki w polu gry drużyny przeciwnej i zapobieżenie dotknięcia przez piłkę własnego pola gry. Piłkę przebija się przez siatkę zawieszoną na różnej wysokości w zależności od kategorii rozgrywkowej i płci. Zespół ma prawo do trzykrotnego odbicia piłki (dodatkowe odbicie przy bloku) w celu przebicia jej na stronę przeciwnika. Zawodnik danego zespołu nie może odbić piłki kolejno dwa razy (za wyjątkiem bloku).

Gra toczy się do momentu popełnienia błędu:

-upadku piłki na pole gry przeciwnika,

-upadku piłki na własne pole i poza pole gry przeciwnika,

-dotknięcia siatki,-przekroczenia linii środkowej przez zawodnika,

-przekroczenia lub dotknięcia linii końcowej boiska przy wykonywaniu zagrywki,

-błędu odbicia lub uderzenia piłki,

-błędu zagrywki , spoza pola zagrywki

Odbicia piłki sposobem górnym i dolnym.

Ćwiczenia w domu.

Lub takie ćwiczenia odbicia na przemian.

A na koniec milionerzy o siatkówce.

https://learningapps.org/watch?v=pikbinmh220&fbclid=IwAR2k4Qht7Ksoz_MN2ciZY4DTpUH67XX5C0nAoLFvOM4WtVeYo4tqAI90h70

Pozdrawiam i czekam na aktywności związane z kampanią Rowerowy Maj.

04.05.2021

Dzień dobry

Mimo iż pogoda nie rozpieszczała mam nadzieję że aktywnie spędziłyście majówkę.

Żeby spalić trochę kalorii po majówce dzisiejszym tematem lekcji będzie Tabata. Poznacie co to jest tabata, jak ćwiczyć i jakie są jej zalety.

Tabata jest przeznaczona dla każdego, kto chce poprawić ogólną wydolność organizmu i spalić zbędną tkankę tłuszczową. Mimo że trening Tabata należy do intensywnych i był stworzony z myślą o sportowcach, mogą go wykonywać także osoby, które nigdy wcześniej nie rozwijały swojej aktywności fizycznej.

Proszę o zapoznanie się z przygotowanym dokumentem.

4 minutowa Tabata.

8 minutowa Tabata.

Tabata dla średnio zaawansowanych.

Pozdrawiam i to już dziś rusza „rowerowy maj”- 15 dni szalonej i aktywnej przygody. Życzę wam miło spędzonego czasu podczas tej kampanii, motywujcie swoich najbliższych oraz przyjaciół do aktywności fizycznej. Szerokiej drogi!!!

29.04.2021

Dzień dobry

Na początek rozgrzewka. Można zaangażować rodzinę do ćwiczeń. Na filmie trening z mamą.

Dziś przygotowałem dla was sygnalizacje sędziowską w piłce ręcznej. Poznaliście wcześniej gesty sędziowskie w koszykówce i w siatkówce teraz czas na szczypiorniaka.

Sędzia sportowy, arbiter − osoba, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem konkurencji i przestrzeganiem zasad gry, przyznająca i zatwierdzająca zdobyte punkty. W grach zespołowych sygnalizuje faule oraz inne błędy i przewinienia. Decyzje sędziego sportowego nie podlegają anulowaniu przez ich przełożonych i są rozstrzygające.

Półfinał mistrzostw świata piłkarzy ręcznych poprowadzą sędziowie z Płocka.  'To wyróżnienie, zaszczyt'
Para sędziowska z Płocka. Od lewej: Bartosz Leszczyński oraz Marcin Piechota.

Sędzia w piłce ręcznej

W piłce ręcznej sędzia jest uprawniony do karania na cztery sposoby:

  • karami minutowymi (tj. zawodnik schodzi z boiska na określoną ilość czasu, najczęściej na 2-4 minuty) za poważniejsze faule;
  • żółtą kartką (ostrzeżenie zawodnika) za lekkie faule;
  • czerwoną kartką (zawodnik na stałe schodzi z boiska) za bardzo ciężki faul lub powtarzające się niesportowe zachowania zawodnika. Dodatkowo za „wybitnie niesportowe zachowanie” sędziowie mogą opisać daną sytuację w protokole, co powoduje dodatkowe sankcje dla zawodnika i drużyny.

Proszę o zapoznanie się z przygotowanymi dokumentami.

Na koniec trochę zabawy w domu.

https://alternatywnelekcjewf.pl/learning_videos/22/zlap-nakretke-wystarczy-plastikowa-butelka-by-cwiczyc-celnosc-i-koncentracje

Pozdrawiam i aktywnej majówki życzę. A po majówce ruszamy z kampanią rowerowy maj.

27.04.2021

Dzień dobry

Na początek ćwiczenie padnij – powstań.

Ćwiczenie „Padnij – powstań” przynosi bardzo wiele korzyści 💪

🤸‍♀️ możemy wykonać je praktycznie wszędzie i nie potrzebujemy do tego żadnego sprzętu

🤸‍♀️ angażowane są wszystkie główne partie mięśniowe: nogi, pośladki, plecy, klatka piersiowa, brzuch oraz ramiona.

🤸‍♀️ zwiększa wydolność, wytrzymałość oraz ogólną sprawność organizmu

🤸‍♀️ świetnie poprawia koordynację, dzięki sekwencji kilku następujących po sobie ruchów, wykonywanych naprzemiennie w różnych płaszczyznach, wymagających zsynchronizowania pracy różnych części ciała

W miarę swoich możliwości wykonajcie ćwiczenie – 30 sekund, przerwa – 15 sekund.
Ilość powtórzeń od 3 do 6.

Na wcześniejszej lekcji o tenisie stołowym poznaliście podstawowe informacje, prawidłowa pozycja wyjściowa, ustawienie przy stole oraz sposoby trzymania rakietki. Dzisiejszym tematem będą podstawowe uderzenia w tenisie stołowym – forehand i backhand.

Forehand – uderzenie z prawej strony wewnętrzną stroną rakiety lub rakietki trzymanej w prawej ręce lub uderzenie z lewej strony rakietą trzymaną w lewej ręce. Forehand to jeden z typów uderzeń w tenisie stołowym. Forehand jest to odbicie piłki z wyciągniętą ręką. Polega on na wyciągnięciu dłoni względem reszty korpusu ciała. Jest to układ o dużej sile uderzenia oraz szerokim zakresie ruchu. Stosuje się go zarówno do ataku jak i obrony. Nogę przeciwną do ręki, w której trzymamy paletkę, wysuwamy do przodu tak, aby utrzymać równowagę.

Backhand – uderzenie z lewej strony zewnętrzną stroną rakiety przez zawodników praworęcznych; u osób leworęcznych uderzenie z prawej strony. Jest to drugie podstawowe uderzenie w tenisie stołowym. Backhand oznacza tyle co cofnięta ręka lub wsteczna ręka – chodzi tutaj w rzeczywistości o zgiętą rękę w łokciu w przeciwieństwie do forehandu czyli wyprostowanej ręki. Wykonanie backhandu w tenisie stołowym opiera się na uderzeniu piłki ręką w zgięciu. Chodzi tutaj zazwyczaj więc o odbicie piłki jaka wpada na zawodnika lub od przeciwnej strony do części ciała w jakiej ręce znajduje się rakietka do gry. W rzeczywistości zawodnik w tenisie stołowym nie stoi na środku stołu wyczekując na piłkę ale jest przesunięty bliżej krawędzi z jakiej wykonuje się backhand. Czyli osoba grająca lewą ręką będzie stała bliżej prawej krawędzi stołu i analogicznie praworęczna lewej strony

Ćwiczenia do wykonania w warunkach domowych.

Pozdrawiam i widzimy się jutro na Teams. Ubieramy jutro strój sportowy!

26.04.2021

Dzień dobry

Poprzedni tydzień skończyliśmy na technice gry bramkarza w piłce ręcznej zaś ten tydzień rozpoczniemy od techniku gry bramkarza w piłce nożnej.

Bramkarz – w grach zespołowych – członek zespołu, którego zadaniem jest uniemożliwienie zdobycia bramki (gola) zawodnikom drużyny przeciwnej. W wielu grach sportowych bramkarz jest odpowiedzialny za przeciwdziałanie zdobyciu gola przez drużynę przeciwną. Tak się dzieje w piłce nożnej, piłce ręcznej, hokeju na lodzie, hokeju na trawie i in. Bramkarz powinien występować w stroju, który odróżnia go od pozostałych zawodników i sędziego.

W piłce nożnej bramkarz jako jedyny zawodnik na boisku może dotykać piłkę ręką w obrębie swojego pola karnego. Jeżeli warunki atmosferyczne lub stan boiska tego wymagają, bramkarz może nosić spodnie treningowe. Jego rola nie ogranicza się jednak tylko do łapania piłki. Bramkarz jest pełnoprawnym zawodnikiem, który częściej atakuje czyli wprowadza piłkę do gry różnymi sposobami aniżeli broni.

Nie ulega wątpliwości, że bramkarz to niezwykle ważna postać każdego zespołu. Spoczywająca na nim olbrzymia odpowiedzialność sprawia, że jego rola na boisku jest niepowtarzalna. Dobry golkiper musi posiadać pewne cechy i umiejętności niezbędne do gry na tej pozycji.

Bramkarz, czyli osoba o najbardziej odpowiedzialnej roli w każdym zespole. Od niego wszystko się zaczyna (w fazie ataku), na nim wszystko się kończy (w fazie obrony). Musi być twardy, poważany, mieć charyzmę. Klasowy golkiper powinien też umieć instruować kolegów. A do tego potrzebny jest otwarty umysł. Często mówi się, że bramkarze „mają swój świat”, w rzeczywistości jednak to inteligentni ludzie, którzy niejednokrotnie są na boisku „drugim trenerem”, jeśli chodzi o grę defensywną drużyny. Obrona bramki przed zamierzonymi strzałami przeciwnika, kierowanie grą obrony oraz rozpoczynanie akcji ofensywnych – właśnie te aspekty wyznaczają główne cele pracy bramkarzy. Specyfika ich gry i stawiane przed nimi zadania wymagają oddzielnej analizy i stosowania specjalistycznego procesu szkolenia. Skuteczność gry bramkarza zależna jest nie tylko od jego sprawności i umiejętności, ale i od przemyślanej gry obrońców oraz poziomu prezentowanego przez przeciwnika.

Bramkarz piłki nożnej musi spełniać wiele zadań techniczno-taktycznych oraz sprawnie poruszać się tak w bramce, jak na przedpolu. O jego skuteczności decydują przede wszystkim wysokie dyspozycje szybkościowo-siłowe uzewnętrzniające się w złożonych koordynacyjnie zadaniach ruchowych. Od zawodnika grającego na tej pozycji wymaga się specyficznych cech charakteru wyróżniających go na tle reszty kolegów z zespołu oraz zdolności i umiejętności motorycznych. Szczególnie potrzebna jest mu szybkość reakcji, start i krótki bieg. Aby sprostać wszystkim tym wymaganiom, golkiper musi charakteryzować się odpowiednimi warunkami fizycznymi, motorycznymi oraz psychicznymi.

Niezwykle ważne u bramkarza są refleks, zwinność i koordynacja ruchowa. Istotnymi atrybutami okazują się także szybkość i skoczność. Jako ostatnia ostoja drużyny musi być on bardzo pewny i zdecydowany. Nie może dojść do sytuacji, w której bramkarz zdecyduje się wyjść do dośrodkowania, zawaha się i cofnie w połowie drogi. Musi on mieć autorytet wśród swoich partnerów, wzbudzać zaufanie. Na tej pozycji nie ma miejsca na głupie błędy, gdyż już żaden partner nie jest ich w stanie naprawić.

Proszę o zapoznanie się z przygotowanym dokumentem.

Przyjmowanie prawidłowej pozycji w bramce.

Ćwiczenia które można wykonać w domu.

Jose Luisa Chilavert – Paragwajczyk, który zakończył karierę w roku 2003 jako pierwszy bramkarz na tak wysokim poziomie zaczął wykonywać rzuty karne i wolne. Stał się do tego stopnia specjalistą, iż w całej karierze zdobył ponad 60 bramek.

W ostatnim czasie zmorą dla bramkarzy nie tylko w Niemczech ale i na całym świecie stał się nasz rodak Robert Lewandowski – piłkarz roku UEFA I FIFA 2020. Spowodował że śni się niektórym bramkarzom po nocach. Robert w tym sezonie Bundesligi pokonał bramkarzy aż 36 razy. Jest bardzo bliski wyrównania jak również pobicia rekordu strzelonych bramek w jednym sezonie przez Gerda Mullera (sezon 1971/1972), który zdobył 40 bramek. Zostały trzy kolejki do zakończenia sezonu a do wyrównania rekordu zostały cztery bramki. Lewandowski to piłkarz klasy światowej i uważam oraz trzymam kciuki żeby udało mu się ten rekord pobić. Jest bardzo blisko i wy również trzymajcie kciuki.

Prezentacja o Robercie Lewandowskim.

Ze sportowym pozdrowieniem.

22.04.2021

Dzień dobry

Na początek rozgrzewka do wykonania w domu.

Po wtorkowym sukcesie Orlen Wisły Płock w piłce ręcznej przygotowałem dla was temat właśnie z tej dyscypliny sportowej.

Orlen Wisła Płock osiągnęła największy sukces na arenie europejskiej i po raz pierwszy w historii klubu awansowała do Final Four w Lidze Europejskiej, który rozegrany zostanie w dniach 22-23.05.2021 w SAP Arenie w niemieckim Mannheim. Płocczanie w historii grali w ćwierćfinale europejskich pucharów i dotychczas dwa razy nie udało im się awansować do półfinału. W gronie czterech drużyn oprócz naszego zespołu znalazły się trzy drużyny niemieckie: Rhein-Neckar Löwen, Magdeburg i Füchse Berlin. W półfinale 22.05.2021 przeciwnikiem naszej drużyny będzie Magdeburg. Dzień później zostanie rozegrany finał. Mam nadzieję że wszyscy będziemy trzymać w tych dniach kciuki, bo jesteśmy jedyną drużyną, która w tym momencie reprezentuje nasz kraj na arenie Europejskiej.

Przechodząc do lekcji dzisiejszym tematem będzie technika gry bramkarza i jego rola na boisku. Przy historycznym awansie do Final Four dużą rolę odegrał nasz bramkarz Adam Morawski (popularny Loczek), który błysnął umiejętnościami i wysoką formą w ważnych dla klubu momentach.

Resultado de imagen para arquero de handball dibujo | Handball, Fussball

Bramkarz najważniejszy zawodnik w piłce ręcznej. Bramkarz odgrywa ważną rolę w każdej drużynie piłki ręcznej. Bardzo często jego skuteczność interwencji ma wpływ na końcowy wynik meczu. Oprócz funkcji defensywnych pełni także funkcje ofensywne – wyprowadza ataki szybkie i pozycyjne, może również czasami zdobywać bramki. Zawodnik grający na pozycji bramkarza musi posiadać odpowiednie cechy charakteru: odpowiedzialność, odwagę, koncentrację na zadaniach, mentalność zwycięzcy i wiarę w sukces.

Bramkarz – oczywiście jest jeden (choć w momencie wykonywania rzutu karnego przez przeciwnika może zastąpić go momentalnie bramkarz rezerwowy). Jeśli opuści on, bez piłki, pole bramkowe, obowiązują go identyczne zasady do reszty zawodników, w polu bramkowym ma jednak więcej przywilejów, może na przykład trzymać piłkę dłużej niż 3 sekundy, używać swobodnie nóg do obrony, dotykać piłki w tak zwanym kole. Jeśli broniąc wybije piłkę za linię kończącą boisko, nie przyznaje się, jak jest to w piłce nożnej, rzutu rożnego – bramkarz automatycznie rozpoczyna grę od pola bramkowego. Bramkarz musi mieć strój odróżniający go zarówno od graczy z pola, jak i od sędziów. Może go zastąpić zawodnik z pola.

Więcej informacji w dokumencie. Są w nim zawarte obszerne informacje o pozycji bramkarza.

Technika obron bramkarza.

https://vimeo.com/167204276

Seria filmów „Szkoła bramkarzy” na youtube. Możecie obejrzeć sobie tam 7 odcinków szkolenia. Wysyłam pierwszy odcinek.

Obejrzyjcie film z reprezentantami Polski w piłce ręcznej.

Piotr Wyszomirski.

Sławomir Szmal.

Pozdrawiam i życzę miłego weekendu a równo za miesiąc trzymamy kciuki za nafciarzy z Płocka!!!

20.04.2021

Witam

Spędzasz dużo czasu na kanapie, wykorzystaj to w doskonały sposób. W miarę swoich możliwości wykonaj 3-5 serii.

Zostając przy sportach rakietowych dziś chciałbym wam przedstawić Crossminton. Poznacie zasady gry, sprzęt oraz podstawowe informacje.

Crossminton (dawniej speed badminton) – sport rakietowy łączący zalety tenisa, badmintona i squasha, w który gra się bez siatki i z użyciem nowatorskich lotek (tzw. speederów) oraz rakiet, umożliwiających wyjątkowo szybką grę.

Proszę o zapoznanie się z przygotowaną prezentacją.

Więcej informacji w pliku.

Crossminton na orliku – zasady.

Blackminton – nocna gra.

https://www.youtube.com/watch?v=f6Sb9Kvnv5k

Pozdrawiam.

19.04.2021

Dzień dobry

Na początek poranna gimnastyka.

Kolejny tydzień pracy zdalnej przed nami. Poznaliście już dwa sporty rakietowe: tenis stołowy i tenis ziemny. Dziś kolej na badminton.

Proszę o zapoznanie się z przygotowaną prezentacją.

Trening który można wykonać w domu.

Strona KS MAZOVIA PŁOCK – sekcja badminton. Jeśli spodobało ci się możesz spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportowej.

http://www.ksmasovia.pl/news.php

Pozdrawiam i aktywnego dnia życzę.

15.04.2021

Dzień dobry

Wczoraj piramida żywieniowa a dziś piramida ćwiczeń.

Wykonaj w miarę swoich możliwości od 3-5 serii. Po każdej serii minuta odpoczynku.

Dzisiejszym tematem będzie stres. Jest nieuniknioną częścią naszego życia, towarzyszy każdemu z nas, ale nie każdy wie, jak sobie z nim radzić. Przyspieszone bicie serca, spocone dłonie, „gęsia skórka”, pojawiające się pod wpływem silnych emocji. Jeśli chodzi o stres w sporcie szkolnym najczęściej pojawiał się przed zawodami sportowymi gdzie uczniowie chcieli dobrze się zaprezentować i niekiedy stres (negatywny) ich sparaliżował. W większości przypadków sytuacje stresowe (pozytywne) tylko pomogły podczas zawodów i przyczyniły się do osiągania sukcesów.

Poznacie co to jest stres, jak wpływa na nasz organizm, jakie są skutki i jak sobie z nim radzić?

Proszę o zapoznanie się z przygotowaną prezentacją.

Proszę obejrzeć film.

A na koniec troche zabawy.

Pozdrawiam i życzę aktywnego weekendu.

13.04.2021

Witam

Na początek rozgrzewka ogólnorozwojowa.

Wczoraj tematem były zwody w piłce ręcznej dziś zaś zwody w koszykówce.

Ćwiczenia w warunkach domowych.

https://ewf.h1.pl/student/?token=N3WRT6OIQTiTRe4bv2h84DCQGa6K2TrME1Vet3saGn76P9pm2u

A tu dla chętnych do nauki crossover.

A na koniec trochę zabawy – gra online z Moniką Pyrek.

Do ćwiczeń przygotuj:

  • Wygodny strój do ćwiczeń
  • Komputer do odtworzenia filmu z grą

Pozdrawiam.

12.04.2021

Dzień dobry

Na początek rozgrzewka.

Dzisiejszym tematem będą zwody w piłce ręcznej. Poznacie podział zwodów i po co je stosować w piłce ręcznej.

Zwody bardzo często stosowane są w piłce ręcznej w celu minięcia przeciwnika i uzyskania dogodnej pozycji do oddania rzutu lub podania piłki do partnera. Najczęściej zwody wykonują rozgrywający ( środkowy, prawy i lewy).

Proszę o zapoznanie się z przygotowanym dokumentem.

Zwód pojedynczy przodem.

Zwód podwójny w prawą stronę.

Pozdrawiam

08.04.2021

Dzień dobry

Kolejny tydzień pracy zdalnej kończymy lekkoatletyką a dokładnie technika startu niskiego i wysokiego.

Ćwiczenia startów do wykonania w warunkach domowych.

https://ewf.h1.pl/student/?token=qOQNSF8DIa19jo8k9djMe0BrpQfgzOrhQD7E5ZhBulmVoA7Eac

https://ewf.h1.pl/student/?token=mUxyVgpYQD7oOk9LqDT04UiR7ACUZcnhTxoB5RVwQbeIjAei4Q

Start z bloków startowych. Kliknijcie na + aby dowiedzieć się więcej informacji.

Zobaczcie jak wygląda trening.

A na koniec gra dla dla całej rodziny. Sportowa wojna.

Gra w WOJNĘ

Dla przypomnienia – Wszystkie karty są rozdane. Są na stosie, położone w taki sposób, aby nie było widać co jest na karcie. Gracze wykładają jednocześnie swoje karty (pierwszą z góry). Kto ma najwyższą kartę – zabiera wszystkie wyłożone karty przez uczestników. Gdy uczestnicy wykładają te same karty (figury), wówczas jest WOJNA. Następną kartę z góry trzeba położyć na wyłożoną wcześniej kartę (tak, aby nie było widać co na niej jest),  a trzecią kartę wykłada się na dwie pozostałe, tak aby każdy widział co na niej jest.Wyższa karta wygrywa i zabiera wszystkie wcześniej wyłożone.

Dodatkowo oczywiście w tę grę wprowadzamy aktywności, które są rozrysowane na planszy. Do każdej karty przyporządkowane jest ćwiczenie.

 – Kto ma słabszą kartę w danej rundzie wykonuje zadanie z planszy i odpowiednią liczbę powtórzeń.

 – Gdy jest WOJNA każdy uczestnik wykonuje zadanie, a po wyłożeniu dwóch następnych kart, wykonuje ćwiczenie osoba, która miała niższą kartę.

 Dwa warianty wykonania ćwiczeń:

Liczba powtórzeń:

– 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 (wiadomo – tak jak pokazuje karta)

– J (Jop) – 11

– D (Dama) – 12

– K (Król) – 13

– A (As) – 15

 lub

 Czas powtórzeń:

– karty 2, 3, 4, 5 – 10 sekund

– karty 6, 7, 8, 9, 10 – 20 sekund

– Jop – 30 sekund

– Dama – 40 sekund

– Król – 50 sekund

– As – 60 sekund (minuta)

Miłej zabawy!!!

Ze sportowym pozdrowieniem.

30.03.2021

Dzień dobry

Na początek poranna gimnastyka.

Dzisiejszym tematem będzie atletyka terenowa a dokładniej marszobiegi, które są jedną z najpopularniejszych form wspomnianej atletyki terenowej.

Do atletyki terenowej zaliczamy:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie atletyka-terenowa-1024x451.png

Proszę o zapoznanie się z przygotowanym dokumentem.

Prezentacja

Marszobiegi to aktywność dla wszystkich dlatego zachęcam do skorzystania z niej o każdej porze a także temperaturze powietrza. Oczywiście trzeba zadbać o odpowiedni ubiór do warunków atmosferycznych.

Polska Wielkanoc – specjały regionalne - Ogólnopolski Informator Masarski

Zbliżają się Święta Wielkanocne więc życzę wam i waszym najbliższym spokojnych Świąt, smacznego jajka, mokrego śmigusa dyngusa, oczywiście zdrowia i dużo aktywności fizycznej.

Ze sportowym pozdrowieniem.

29.03.2021

Dzień dobry

Na początek rytmiczna rozgrzewka.

Dziś przygotowałem dla was temat żonglerka piłką nożną. Wyjdźcie na dwór, dotleńcie się oderwijcie się chodź na chwile od komputerów i poćwiczcie żonglerkę – relaks i zabawa gwarantowana.

Żonglerka, kapki, podbijanie piłki – to najbardziej podstawowa umiejętność, która otwiera przed nami drogę do nauki trików piłkarskich oraz pozwala na większą kontrolę nad piłką w ogóle. Żonglerkę pod różnymi postaciami możemy zobaczyć w wielu sportach: football freestyle’u, piłce nożnej klasycznej(podczas rozgrzewki), beach soccerze(składanie się do strzału, podania), footvolley’u, chinlone, ale też poza sportem, np. w cyrku. Warto zauważyć, że żonglerka odgrywa w różnych sportach inną rolę(w piłce nożnej ma rozgrzać zawodnika, poprawić jego kontrolę nad piłką w locie, a np. we freestyle’u ma przygotować do wykonania trików), natomiast tak czy inaczej dąży się do tego, aby przyswoić tę umiejętność.

Jak nauczyć się żonglerki?

Jak zatem nauczyć się żonglerki?

1. Pojedyncze odbicia

Nauka żonglerki powinna rozpocząć się od podstaw, czyli pojedynczych podbić.

Podrzuć piłkę, niech odbije się raz od ziemi, a potem podbij ją raz w górę stopą (nie wyżej niż do uda lub pasa) i złap. Staraj się podbijać piłkę prosto, by nie uciekała na boki. Piłkę powinno się podbijać środkową częścią buta, tzw. prostym podbiciem. Próbuj podbijać piłkę raz prawą, a raz lewą nogą.

2. Żonglowanie z kozłem

Po opanowaniu pojedynczych podbić można przejść dalej. Proponujemy, by kolejnym etapem była żonglerka z wykorzystaniem podłoża.

Podrzuć piłkę, niech odbije się raz od ziemi. Podbij ją stopą jeden raz i pozwól jej na kozła. Podbij stopą kolejny raz (tym razem drugą nogą) i tak co najmniej pięć lub siedem razy. Złap piłkę w ręce i od nowa.

3. Żonglowanie piłką bez odbijania jej o podłoże

Kolejny etap to już normalna żonglerka.

Podrzuć piłkę, niech odbije się od ziemi i zacznij żonglować obiema nogami na zmianę. Dla urozmaicenia i poprawienia techniki do jakiś czas odbij piłkę kilka razy z rzędu jedną nogą, po czym wróć do naprzemiennych podbić.

A na koniec kilka zasad ułatwiających żonglowanie piłką:

  • skup wzrok na piłce, nie rozpraszaj się
  • staraj się podbijać piłkę środkową częścią stopy
  • nie podbijaj piłki zbyt wysoko
  • staraj się podbijać ją prosto, by nie uciekała na boki
  • w kolejnych etapach próbuj odbijać piłkę kolanem, głową, barkiem czy klatką piersiową
  • trenuj, trenuj, trenuj!

Zobacz też najtrudniejsze triki FREESTYLE FOOTBALL:

Na poniższym zdjęciu znajduje się kod QR. Aby odczytać QR kod wystarczy ściągnąć na telefon ze sklepu Google Play darmową aplikacje do odczytywania QR kodów (Czytnik Kodów QR i Paskowych).

Ze sportowym pozdrowieniem i zachęcam do zapisywania się na „Rowerowy Maj”.

25.03.2021

Witam

Ostatnim tematem w tym tygodniu pracy zdalnej będzie Capoeira. Poznacie historie tej sztuki walki oraz podstawowe informacje.

Capoeira to sztuka walki wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej. Jej główną formą jest poruszanie w rytm muzyki, akrobatyka i kopnięcia. Ataki mają być nieprzewidywalne i zaskakujące, a ruchy płynne i taneczne. Trenować ją może każdy, w każdym wieku, każdej płci – zawsze można zacząć i świetnie się przy tym bawić, dzieląc pasję z innymi.

Więcej informacji w przygotowanej dla was prezentacji.

Czym jest Capoeira?

Muzyka która najczęściej pojawia się podczas jogo – walki.

Mikołajkowy pokaz Capoeira w Słupnie grupy Muzenza.

Podstawy Capoeira w warunkach domowych. Jest tam zawarty m.in. podstawowy krok „ginga”. Spróbujcie go poćwiczyć w domu!!!

Pozdrawiam i dużo zdrowia dla was oraz dla waszych rodzin.

23.03.2021

Dzień dobry

Na początek poranny rozruch całego ciała.

Dziś kolejna dyscyplina sportowa Korfball, która istnieje na świecie ponad 100 lat, w Polsce od 1987 r. mimo tego wciąż pozostaje sportem niszowym.

Korfball to połączenie koszykówki, piłki ręcznej i kilku innych sportów które tworzy całkiem widowiskową dyscyplinę.

Więcej informacji w przygotowanej dla was prezentacji.

Przepisy gry w Korfball.

https://docplayer.pl/28522541-Przepisy-gry-w-korfball.html

Zobaczcie jak wygląda gra w Korfball.

Ćwiczenia

Pozdrawiam.

22.03.2021

Dzień dobry

Na początek rozgrzewka w warunkach domowych.

W tym tygodniu chciałem wam przybliżyć takie dyscypliny sportowe jak teqball, korfball oraz sztukę walki połączoną z tańcem – capoeira.

Jako pierwszą z dyscyplin którą poznacie będzie teqball.

Proszę o zapoznanie się z przygotowanym dla was dokumentem.

Zasady gry w Teqball.

Teqball I Plażowe Mistrzostwa Polski w Płocku. Ambasadorem tych mistrzostw był bardzo dobrze wam znany mieszkaniec gminy Słupno oraz najlepszy Polski sędzia piłkarski Szymon Marciniak.

Mistrzostwa Świata w Budapeszcie 2019 r. i wicemistrz Adrian Duszak.

Mamy już kalendarzową wiosnę także dalej zachęcam was do codziennej aktywności fizycznej.

Ze sportowym pozdrowieniem.

18.03.2021

Dzień dobry

Na wcześniejszej lekcji zdalnej poznaliście technikę zagrywki sposobem dolnym. Dziś chciałbym wam przybliżyć pozostałe techniki zagrywki w siatkówce i skupimy się na zagrywce górnej.

Zagrywka, zwana inaczej serwisem lub serwem, jest to wprowadzenie piłki do gry, mające na celu zdobycie punktu lub utrudnienie przyjęcia piłki rywalom. Jeśli piłka po serwisie wpadnie w boisko przeciwnika, mamy do czynienia z asem serwisowym. Serwis to jedyny element, który każdy zawodnik wykonuje samodzielnie, bez pomocy kolegów z drużyny.

Zagrywka w siatkówce wykonywana jest zza linii końcowej boiska, a zgodę na jej wykonanie musi dać sędzia. Każdy zawodnik ma 8 sekund – liczonych od gwizdka sędziego – na wykonanie swojej zagrywki. O tym, kto rozpocznie mecz zagrywką, decyduje losowanie. Jeśli pierwszego seta rozpoczynała drużyna A, to w drugim będzie to zespół B i na zmianę. W czasie gry, serwis wykonuje drużyna, która zdobyła ostatni punkt.

Technika zagrywki sposobem górnym

Rodzaje zagrywek:

Zagrywka dolna

Zagrywka sposobem dolnym to najłatwiejszy sposób na wprowadzenie piłki do gry. Zawodnik wykonuje zamach ręką do tyłu, a następnie ruchem wahadłowym uderza w piłkę. Tak uderzona piłka leci na drugą stronę siatki dużym łukiem i z niewielką prędkością. Ten typ serwisu nie jest już stosowany przez profesjonalnych graczy.

Zagrywka boczna

Jak łatwo się domyślić, przy takiej zagrywce zawodnik ustawia się bokiem do boiska, a w momencie uderzenia piłki, wykonuje skręt tułowia.

Zagrywka górna
                             

Jest to najpopularniejsza zagrywka w siatkówce. Zagrywający tym sposobem ustawiony jest przodem do siatki, w małym wykroku lewą nogą, przy uderzeniu prawą ręką. Podrzut piłki może być wykonany prawą albo lewą ręka. Równocześnie z podrzutem piłki wykonujemy zamach przez silny skłon tułowia w tył, przeniesieniem ciężaru ciała na nogę zakroczną, oraz jej najdalsze odprowadzenie ramienia uderzającego górą w tył. Ręką uderzającego jest mocno zgięta w stawie łokciowym, palce zwarte, ale nie usztywnione, nadgarstek rozluźniony. Zawodnik podrzuca piłkę do góry i uderza ją, gdy ta znajduje się w najwyższym punkcie.

zagrywka tenisowa 3
Fazy uderzenia piłki
Zagrywka z wyskoku

Serwis sposobem górnym może być również wykonany z wyskoku. Dzięki zagraniu z wyskoku, zawodnik może bardzo mocno uderzyć piłkę. Zazwyczaj po takim serwisie, piłka osiąga prędkość powyżej 100 km/h. Zagrywka z wyskoku jest jedną z najczęściej stosowanych w siatkówce.

Zagrywka float

Float lub tak zwana „brazylijka”, należy do jednego z najpopularniejszych zagrań w piłce siatkowej. Jest to znacznie słabsza zagrywka niż ta wykonana z wyskoku – zazwyczaj osiąga prędkość od 50 do 70 km/h. Jest ona bardzo trudna do przyjęcia, ponieważ trudno jest przewidzieć jej tor lotu. Ten rodzaj zagrywki został po raz pierwszy wykonany przez Brazylijczyków, stąd jej nazwa.

Skrót

Jest to specjalny rodzaj zagrywki, ponieważ może być wykonany zarówno z wyskoku, jak i z zagrywki typu float. Skrót spada zaraz za siatkę, a jego zadaniem jest zaskoczenie rywali albo wyłączenie z ataku zawodnika, który taką zagrywkę przyjmie.

Technika wykonania zagrywki.

Ćwiczenia do wykonania w warunkach domowych. Pamiętajcie aby ćwiczyć w obecności osób dorosłych.

https://ewf.h1.pl/student/?token=WYUOk7NesbNsyshBe4HkI3TdL84HlGsgeNmc0aHHaVOMJW4ERI

Pozdrawiam i miłego weekendu życzę.

16.03.2021

Dzień dobry

Zostając w rytmach tanecznych przed jutrzejszą lekcja online dziś chciałbym wam przybliżyć coraz bardziej popularny taniec również na lekcjach wychowania fizycznego tzw. Belgijka. W trakcie tego tańca można się wybiegać, zmęczyć. Belgijka integruje ludzi, bo polega na wielokrotnej wymianie partnerów tanecznych, a do tego wiele osób może ją tańczyć jednocześnie.

Chapelloise – taniec ludowy, popularny szczególnie we Francji, tańczony w parach ustawionych w kole, z wymianą partnerów, zalicza się do grupy tzw. mikserów.

Pochodzenie

We Francji pojawił się w latach 30. XX wieku, wprowadzony przez Alick-Maud Pledge. W latach 70. na nowo spopularyzowany przez André Dufresne. Aktualną nazwę przyjął wtedy od miejsca prowadzenia warsztatów tanecznych, miasteczka Chapelle-des-Bois (w regionie Franche-Comté).

Wskazuje się na pochodzenie skandynawskie, w szczególności na Szwecję, gdzie mógł być znany pod nazwą Aleman’s marsj albo amerykańskie czy brytyjskie, ponieważ w kolekcjach tańców skandynawskich występuje pod nazwą All American Promenade oraz wykazuje podobieństwo do mikserów tańczonych w USA i Wielkiej Brytanii, zwłaszcza do Gay Gordonów.

Chapelloise w Polsce

W Polsce czasem kojarzony pod nazwą „belgijka”, od której pod względem przebiegu tańca różni się przede wszystkim kierunkiem przejścia partnerki do kolejnego partnera (w belgijce do przodu, w chapelloise do tyłu). Chapelloise tańczony jest też do różnych melodii, natomiast „belgijka” w zasadzie tylko do dwóch utworów: najczęściej do ” ‚t Smidje ” w wykonaniu zespołu Laïs oraz do utworu „Takie ładne oczy” zespołu Czerwone Gitary.

Popularność

W Polsce taniec belgijski zdobył ogromną popularność wśród uczestników oaz, wesel, studniówek, konwentów, pielgrzymek oraz obozów harcerskich. Próba pobicia rekordu największej ilości osób tańczących belgijkę odbyła się podczas Dni Obornik Wielkopolskich 17 czerwca 2016 i była ich inauguracją. Zgromadziła na terenach zielonych Zespołu Szkół – Gimnazjum nr 1 im. UNICEF w Obornikach łącznie 1428 osób z m.in. szkół, gminnych przedszkoli oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rekord ten został pobity 1 czerwca 2017 na Rynku Wielkim w Zamościu z okazji obchodów Dnia Dziecka. Próba pobicia rekordu zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Zamość okazała się być udana – wzięło udział 2798 osób.  

Układ choreograficzny

Wszyscy stają w parach po okręgu. Panowie w środku, panie na zewnątrz na prawo od panów. Zaczynamy od czterech skocznych kroków do przodu, następnie wszyscy obracają się o 180 stopni (panowie przez prawe ramię, panie przez lewe), cztery kroki w tył, cztery kroki w przód i znów obrót i 4 kroki w tył. Następnie przyskakujemy do siebie i od siebie, zmiana miejsc w parze (pani przechodzi przed partnerem), znów przyskakujemy do siebie i od siebie i znów panie przechodzą na swoją stronę, z tym, że o jedną parę do przodu. I znów to samo, tylko z inną partnerką. Polecana muzyka to piosenka belgijskiego zespołu Lais – ‘t Smidje albo Czerwonych Gitar – Takie ładne oczy.

A wygląda to tak

Jak wrócimy do szkoły na pewno go zatańczymy.

Pozdrawiam i do zobaczenia jutro na Teams. Oczywiście przebieramy się i tańczymy poznany układ.

15.03.2021

Dzień dobry

W kolejny tydzień pracy zdalnej wchodzimy tanecznym krokiem. Dzisiejszym tematem będzie Zumba. Dowiecie się czym jest zumba, jakie są rodzaje i zalety tego tańca.

Czym jest zumba

Taniec zumba został wymyślony w Ameryce Południowej, a dokładniej w Kolumbii. Zumba została stworzona dość niedawno, bo zaledwie pod koniec XX wieku. Zumba łączy w sobie dwa rodzaje aktywności: taniec i trening aerobowy.

Trening zumby odbywa się najczęściej na sali tanecznej, ale także na świeżym powietrzu. W zajęciach może brać udział większa grupa ludzi. Taniec ten spala naprawdę dużo kalorii z tego względu, że oprócz zwykłych ćwiczeń aerobowych, dodawane są elementy salsy czy samby. Podczas treningu wykorzystywana jest bardzo dynamiczna muzyka do zumby, do której wykonywane są konkretne układy taneczne, opracowane wcześniej przez trenerów.

Zumba zdobywa sobie coraz więcej sympatyków. Tańcząc, ciało spala ogromną ilość kalorii, a ta forma aktywności wpływa pozytywnie na każdego człowieka. Pierwsze zajęcia zumby często są wprowadzeniem do długiej przygody z tym sportem.

Rodzaje zumby

Tańczyć zumbę można na kilka sposobów. Jeżeli ktoś dotychczas nie miał styczności z żadnym rodzajem sportu czy tańca, idealnym rozwiązaniem będzie zapisanie się na zajęcia zumby dla początkujących. Prowadzone są one przez doświadczonych trenerów, którzy dopasowują aktywność do możliwości ćwiczącej grupy. Muzyka jest nieco mniej dynamiczna, a kroki nieskomplikowane. Podczas zumby dla początkujących spala się nieco mniej kalorii. Z biegiem czasu uczestnicy mogą przekwalifikowywać się na wyższe poziomy trudności.

Jeżeli na zajęcia taneczne zumby chcą zapisać się osoby starsze, to również znajdą formę zumby dostosowaną do ich potrzeb. Specjalny trening opracowany z myślą o seniorach nazywany jest zumba gold.

Jeżeli taniec zumby dla początkujących jest już niewystarczający i czujemy, że potrzebujemy czegoś więcej, to można skorzystać z zajęć zumby odbywających się w wodzie albo z zajęć zumby z obciążeniem.

Co ciekawe, na zajęcia zumby mogą udać się także dzieci. Istnieją specjalne programy dla najmłodszych, a także wspólne treningi dla rodziców z dziećmi. Jest to więc świetna forma aktywności, zabawy i spędzania wolnego czasu w inny sposób, niż oglądając z pociechami bajki w telewizji.

Zalety zumby

Zalet wynikających z tańczenia zumby jest wiele. Można do nich zaliczyć:

  • Świadomość własnego ciała – ruszając się, wiemy, jak pracuje nasze ciało. Zaczynamy przekraczać granice, nasze ciało staje się bardziej rozciągnięte – potrafi więcej. Zumba fitness jest bardzo dobrą formą aktywności dla ciała.
  • Szybki spadek masy ciała – podczas godzinnych zajęć tańca zumby można stracić nawet 500 kalorii – to sporo jak na jednorazowy trening.
  • Poprawa kondycji fizycznej – można to szybko zaobserwować. Wystarczy zapamiętać, jak zachowywaliśmy się na pierwszych zajęciach zumby, a z jaką łatwością przychodzi nam wytrzymanie całej godziny zajęć po miesiącu regularnych ćwiczeń.
  • Brak monotonii – każde zajęcia taneczne zumby są inne, często powtarzamy te same ruchy, ale za każdym razem uczymy się czegoś nowego. Muzyka jest kolejnym atutem, dzięki któremu można zapomnieć o nudzie i rutynie podczas tańczenia zumby. Taniec zumba z całą pewnością pozwoli cieszyć się z każdej minuty ruchu.
  • Poprawa wyglądu sylwetki – ciało wykonując wiele, różnych i aktywujących za każdym razem inne partie mięśniowe ruchów, ma możliwość ujędrnienia się i wymodelowania sylwetki. Obserwując siebie, już po miesiącu zauważymy pierwsze efekty zumby.

Zumba znacznie poprawia także nasze poczucie rytmu. Praca z muzyką otwiera przed nami nowe możliwości. Zumbę można tańczyć również w domu. Można wymyślać dowolne kroki albo sięgnąć po gotowy materiał (takich jest wiele w Internecie).

Na początek wykonajcie rozgrzewkę.

Trening Zumby w warunkach domowych, w którym możecie zaangażować swoich najbliższych. Pamiętajcie o tym żeby wykonywać ćwiczenia w obecności osób dorosłych.

Na poniższym zdjęciu znajduje się kod QR, w którym zakodowane jest wasze zadanie. Aby odczytać QR kod wystarczy ściągnąć na telefon ze sklepu Google Play darmową aplikacje do odczytywania QR kodów (Czytnik Kodów QR i Paskowych).

Ze sportowym pozdrowieniem.

11.03.2021

Po wczorajszej lekcji tanecznej dziś czas na ćwiczenia techniczne z siatkówki w warunkach domowych a dokładniej odbicia piłki sposobem dolnym. Dzięki platformie e-Wychowanie Fizyczne poznacie ćwiczenia odbić sposobem dolnym nie wychodząc z domu.

Proszę o zapoznanie się z linkiem i wykonajcie ćwiczenia w obecności osób dorosłych.

https://ewf.h1.pl/student/?token=U4iJs4wuSdaGlifVnPV9mH68E5lOqKChmxnhAu6Td1XOqCglMh

Zbliża się weekend także spędźcie go na aktywności fizycznej odchodząc od komputerów i smartfonów. Zobaczcie jak brak ruchu i siedzenie przed komputerem wpływa na nasz organizm.

Pozdrawiam i sportowego weekendu życzę.

09.03.2021

Dzień dobry

Dziś chciałbym wam przybliżyć bardzo mało znaną grę zespołową Lacrosse. Jest to sport który w naszym kraju dopiero zyskuje popularność. Dowiedziecie się co to jest Lacrosse, poznacie historię i zasady gry.

Kto słyszał o lacrosse?
Choć dla niektórych może zabrzmieć to zabawnie, lacrosse już od dawna uznawany jest za dyscyplinę sportową z prawdziwego zdarzenia. Mało tego – w Kanadzie jest traktowany jako sport narodowy i to już od ponad 150 lat. Niestety u nas jest znacznie mniej popularny, co może dziwić, biorąc pod uwagę jego zalety oraz emocje, których dostarcza.

Co to jest lacrosse?

Aktywność ta znana była w Ameryce już ok. 1000 roku i pierwotnie jej rola nie ograniczała się wyłącznie do sportu. Indianie wymyślili ją, by móc przygotowywać zawodników do polowań lub wojny. Choć współczesna nazwa nawiązuje do francuskiego la crosse oznaczającego zakrzywiony kij, którym posługują się zawodnicy, jedna z pierwszych nazw pochodziła z języka mohawk i oznaczała: młodszy brat wojny. Wskazuje to na nastawienie, z jakim przystępowali do rozgrywki wojownicy. Indiańskie drużyny, składające się nierzadko z kilkuset zawodników, przy użyciu drewnianych kijów, na niczym nieograniczonej przestrzeni kilku kilometrów kwadratowych walczyły ze sobą o przejęcie piłki wykonanej z jeleniej skóry i umieszczenie jej w przeciwnej bramce. Mecze trwające od rana do wieczora, a czasami nawet kilka dni, wprowadzały w nastrój zbliżony do panującego na polu prawdziwej bitwy. Uczyły współpracy w dążeniu do osiągnięcia wspólnego celu, a także pomagały najmłodszym znaleźć w sobie odwagę i męstwo niezbędne do uczestniczenia w walce. Gra rozpowszechniła się w Europie na przełomie XVII i XVIII wieku. W miarę zyskiwania popularności stawała się coraz mniej brutalna, coraz wyraźniej przybierając kształt gry, którą znamy współcześnie. W połowie XIX wieku w Kanadzie skodyfikowano zasady tego sportu, powstał również pierwszy oficjalny klub – Montreal Lacrosse Club. W następnych latach lacrosse zaczął trafiać do szerszego grona odbiorców, pojawiając się także w szkołach i wśród najmłodszych, by na początku XX wieku trafić na igrzyska olimpijskie.

lacrosse - podstawowe informacje

Lacrosse – zasady

Współcześnie mecze lacrosse odbywają się na boiskach wymiarami przypominających boiska piłkarskie – ok. 100 x 50 m, trwają po 60 min i podzielone są na 4 kwarty trwające po 15 min. Dwie drużyny, z których każda liczy 10 zawodników: bramkarz, 3 obrońców, 3 pomocników i 3 atakujących – starają się zdobyć jak najwięcej punktów. W tym celu zawodnicy jednej z drużyn przy użyciu zakrzywionych kijów wyposażonych na końcu w koszyki z siateczkami muszą przejąć niewielką gumową piłkę i umieścić ją w bramce drużyny przeciwnej. Lacrosse to sport kontaktowy – gracze podnoszą piłkę z ziemi i podają ją między sobą przy użyciu kijów, rzucając. Dozwolone jest bieganie z piłką oraz zakrywanie piłki swoim kijem, o ile nie narusza to innych zasad gry. Zasady gry reguluje Międzynarodowa Federacja Lacrosse.

Lacrosse – wyposażenie gracza

Jako że mecze lacrosse mają szybkie tempo, starcia między zawodnikami i zderzanie się zarówno kijami, jak i ciałem są traktowane jako element gry. Specjalny kij to podstawowe, ale nie jedynie wyposażenie każdego gracza. W co więc powinien być wyposażony każdy zawodnik wkraczający na boisko?

  • odpowiednie buty
  • ochraniacze na dłonie, łokcie i ramiona
  • kask z kratką chroniącą twarz
  • kij ( 1 do męskiego, 2 do żeńskiego Lacrosse)

Buty są istotnym elementem wyposażenia, gdyż gra w lacrosse w dużej mierze polega na bieganiu po boisku. W zależności od pola gry, podeszwa obuwia powinna więc być dostosowana do rodzaju nawierzchni. Równie istotnym aspektem jest odpowiednia wentylacja stopy. Dynamizm gry i częste kontuzje wymagają używania nie tylko dobrze dopasowanego kasku z kratką osłaniającą twarz, ale także ochraniaczy na pozostałe części ciała. Istotne są tutaj ochraniacze ramion, przedramion i dłoni. Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym elementem wyposażenia jest kij zakończony koszyczkiem wykonanym z siatki. Najczęściej spotyka się dwa podstawowe wymiary kijów, które gracze dobierają w zależności od pozycji na boisku, a także wzrostu i upodobań – ok. 1 m oraz do 1,5 m. Można spotkać się zarówno z drewnianymi, jak i aluminiowymi kijami, a także wykonanymi z bardziej specjalistycznych stopów jak chociażby tytan, włókno węglowe lub skand. Piłeczka w grze lacrosse wykonana jest z gumy, najczęściej ma biały, żółty lub pomarańczowy kolor, jej obwód wynosi ok. 20 cm a waga ok. 150 g.

Lacrosse – jak grać, by nie łamać przepisów

Choć, jak już wiemy, lacrosse to wyjątkowo dynamiczny sport i kontuzje u zawodników pojawiają się stosunkowo często, istnieje kilka rodzajów przewinień, za które grożą odpowiednie kary, począwszy od pobytu na ławce kar, a skończywszy na dużo bardziej surowych konsekwencjach. W męskiej odmianie lacrosse funkcjonują dwa podstawowe rodzaje „chwytów niedozwolonych”.

lacrosse - przewinienia osobiste i techniczne

Lacrosse w Polsce

Lacrosse jako nowy sport w Polsce pojawił się dość późno, bo dopiero na początku XXI wieku. Przy pomocy założyciela Europejskiej Federacji Lacrosse, na przełomie 2006 i 2007 roku zaczęły powstawać w Polsce pierwsze tego rodzaju kluby sportowe. Wkrótce pojawili się także profesjonalni trenerzy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Pierwszym klubem lacrosse, jaki powstał w Polsce pod koniec 2007 roku jest Poznań Hussars. Kilka miesięcy później, w marcu 2008 roku powstał kolejny klub lacrosse – Kosynierzy Wrocław. W tym samym roku we Wrocławiu odbył się pierwszy oficjalny mecz lacrosse w Polsce – dwie wspomniane drużyny zremisowały 5:5. W następnych latach zaczęły powstawać kluby w wielu większych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie czy Katowicach.

Lacrosse wśród kobiet

Sport ten jest popularny również wśród kobiet, obowiązują jednak nieco inne zasady gry. Kobiety nie muszą używać kasku ani ochraniaczy, ponieważ dąży się do maksymalnego ograniczenia kontaktu fizycznego między zawodniczkami. Oprócz odpowiednio zmodyfikowanych kijów są wyposażone jedynie w gogle i ochraniacz na szczękę. Różnice obowiązują również w zakresie zasad dotyczących liczby graczy oraz czasu gry. Damskie drużyny składają się z 12 zawodniczek: bramkarki, 3 obrończyń, 5 pomocniczek i 3 atakujących. 60-minutowy mecz podzielony jest na dwie 30-minutowe połowy. W Polsce pierwszy trening Kosynierek Wrocław odbył się w 2009 roku.

A na koniec trochę zabawy

Pamiętajcie jeśli chcecie wykonać to zadanie zróbcie to w obecności osoby dorosłej. Miłej zabawy.

Pozdrawiam i widzimy się jutro na Teams.

08.03.2021

Witam

Dziś chciałbym wam przedstawić kolejną aktywność ruchową która najczęściej wykorzystywana latem na plaży lub w parku. Chodzi o frisbee. Kolejny sport w którym wiek i płeć nie ma tutaj znaczenia.

Co to jest frisbee?

Jeżeli chodzi o przedmiot, frisbee jest dyskiem o określonych średnicy (najczęściej około 25 cm) wykonanym z tworzyw sztucznych. Wspomniane dyski występują na rynku w wielu odmianach – różnią się one między sobą przede wszystkim parametrami użytkowymi, takimi jak chociażby ciężar czy twardość. Wszystko to przekłada się na lot dysku, który (jeśli zostanie odpowiednio rzucony) może pokonać dystans kilkudziesięciu, a nawet kilkuset metrów.

W kontekście dyscypliny sportowej, frisbee polega na rzucaniu dyskiem, a następnie złapaniu go w locie. Ta z pozoru prosta gra może być przeprowadzana kilka sposobów, dlatego w środowisku panuje podział różne dyscypliny. Spośród nich wymienić można:

  • freestyle frisbee – polega na wykonywaniu różnego rodzaju trików z dyskiem. Gracz może je przeprowadzać umieszczając dysk na palcu (przypomina to kręcenie piłką do koszykówki), przerzucać przez siebie bądź wyrzucać, by następnie efektownie go złapać. Repertuar ewolucji jest bardzo szeroki, dlatego gracze są w stanie realizować różne techniki.
  • ultimate frisbee – jest to gra zespołowa, która polega na dotarciu z dyskiem do tak zwanych stref punktowych. Pod tym względem dyscyplina ta bardzo przypomina rugby. Gra odbywa się na boisku o wymiarach 100×37 metrów, gracze dzielą się na dwie drużyny i wymieniają między sobą dysk do momentu aż przedostaną się do strefy punktowej bądź stracą go na rzecz przeciwników.

Bardzo ważne jest to, że gra w ultimate frisbee związane jest z całkowitym brakiem fizycznego kontaktu. Gracze mogą jedynie próbować przechwycić lecący dysk. Z samym dyskiem nie można biegać – po otrzymaniu, należy go od razu przekazać kolejnemu członkowi drużyny. Ekipa broniąca może przechwycić dysk w przypadku jego złapania, strącenia na ziemię lub w sytuacji, gdy opuści on boisko.

  • dog frisbee – jak nietrudno się domyślić, dyscyplina ta polega na współpracy psa z opiekunem. Dysk rzucany jest na różne sposoby, zadaniem psa jest jego złapanie w locie. Dyscyplina ta stała się tak popularna, że powstało wiele jej odmian. Polegają one między innymi na aportowaniu dysku wyłącznie na wyznaczonym polu, wykonywaniu możliwie jak najdalszych rzutów zakończonych złapaniem dysku przez psa czy chociażby na przeprowadzaniu rozmaitych, freestyle’owych ewolucji.

Frisbee – historia

Historia frisbee sięga lat 50. XX wieku. To właśnie wtedy na rynku pojawił się produkt stworzony przez Amerykanina, Waltera Fredericka Morrisona. Mężczyzna lubił spędzać wakacje aktywnie, a jedną z jego rozrywek było rzucanie wraz z żoną… metalową brytfanką do tortu. Wynalazca frisbee stwierdził jednak, że mimo wszystko sprzęt do rzucania powinien być bardziej praktyczny i opracował Pluto Platter – produkt przypominający talerz, który znamy dziś pod nazwą frisbee. Warto dodać, że Morrison sprzedał prawa do swojego wynalazku firmie Wham-O, a ta z kolei nazwała go właśnie frisbee. Już w latach 60. popularność frisbee stała się tak duża, że gra nie tylko urozmaicała rodzinne wyjazdy, ale stała się sportem zespołowym, mającym określone zasady.

Frisbee – jak rzucać?

Istnieje kilka podstawowych metod rzucania dyskiem frisbee:

Backhand – to metoda, od której zazwyczaj zaczynają początkujący. Polega na wyrzucie frisbee zza pleców w pozycji poziomej. Frisbee poszybuje tym dalej, im bardziej równolegle go wyrzucimy. Przed wyrzutem frisbee backhandem możemy w różny sposób chwycić dysk. Chwyt power grip polega na złapaniu krążka od spodu wszystkimi palcami zaciśniętymi w pięść (poza kciukiem, który stabilizuje krążek od góry). Wybierając tę technikę możemy się spodziewać dalekiego, ale niekoniecznie dokładnego lotu krążka. Z kolei chwyt split-fingers również polega na złapaniu dysku wszystkimi palcami od góry, jednak nie zaciśniętymi w pięść, a swobodnie rozłożonymi, także z kciukiem stabilizującym dysk od góry. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskamy większą kontrolę nad lotem dysku. Natomiast trzeci rodzaj chwytu – single-finger, polega na, jak w pozostałych przypadkach, ustabilizowaniu frisbee od góry kciukiem, ale także umieszczeniu palca wskazującego tuż przy krawędzi krążka od dołu, by dodać stabilizacji. Pozostałe palce są zaciśnięte w pięść od spodu. Dzięki chwytowi single-finger uzyskamy daleki, ale mało energiczny lot.Forehand – rzut frisbee stosowany przez zaawansowanych zawodników. Rzucający środkowym palcem podtrzymuje od dołu dysk, pomagając sobie, również od dołu, palcem wskazującym. Chwyt przypomina znany z baseballu sidearm pitch i często jest nazywany flickiem. Hammer – rzadko stosowany wyrzut dysku znad głowy, dysk wyrzucany jest pionowo do góry i dopiero w trakcie lotu przekręca się do pozycji poziomej.

Zasady gry.

Sport dla każdego

Jak rzucać.

Co warto wiedzieć o frisbee?

  • Gra we frisbee nie jest kosztownym sportem – najtańsze krążki kosztują 10-20 złotych, te droższe – do 60 zł.
  • Krążki przeznaczone dla dzieci ważą mniej niż te dla dorosłych – 125 gramów.
  • Jako że we frisbee nie ma kontaktu fizycznego między graczami, sport uprawiany rekreacyjnie jest bardzo mało kontuzyjny.
  • Choć gra we frisbee kojarzy się z aktywnością na świeżym powietrzu, profesjonalne rozgrywki zimą odbywają się w halach, istnieje też plażowa odmiana tej dyscypliny sportu.
  • Mecz ultimate frisbee trwa około 100 minut i rozgrywany jest do 17 punktów.
  • W Polsce odbywają się rozgrywki ultimate frisbee w kategoriach: męskiej, kobiecej i mieszanej.
Z okazji Dnia Kobiet życzę wam wszystkiego najlepszego, samych sukcesów naukowych i sportowych podczas nauki w naszej szkole oraz spełnienia wszystkich marzeń.

Pozdrawiam.

04.03.2021

Witam

Dziś chciałbym wam przedstawić gesty sędziowskie w koszykówce.

Sędzia koszykarski (arbiter,) – w koszykówce jest to osoba, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem meczu i przestrzeganiem zasad gry, przyznająca i zatwierdzająca zdobyte punkty.

Podczas meczu koszykówki na boisku znajduje się dwóch lub trzech sędziów (główny i jeden/dwóch pomocniczych) oraz trzech lub czterech sędziów „stolikowych” – sekretarz, mierzący czas gry, mierzący czas 24 sekund oraz ewentualnie asystent sekretarza. Czasem przy stoliku sędziowskim może zasiadać również komisarz (obserwator), lecz nie jest on liczony ani jako sędzia boiskowy, ani stolikowy. Rolą komisarza jest nadzorowanie pracy sędziów stolikowych oraz wspieranie sędziów boiskowych.

Akcesoria sędziów.

Wszyscy sędziowie (zarówno stolikowi jak i ci na parkiecie) muszą mieć na sobie identyczny strój. Strój zgodny z przepisami składa się z:

  • koszulki sędziowskiej
  • długich, czarnych spodni
  • czarnych skarpet
  • czarnych butów sportowych

Obowiązki i prawa sędziów

Sędziowie boiskowi

  1. Sędzia główny
  • wybiera piłkę, którą drużyny będą grać podczas meczu
  • decyduje o przegranej walkowerem
  • wykonuje rzut sędziowski na rozpoczęciu I kwarty
  • podejmuje decyzje w sprawach nieuregulowanych oficjalnymi przepisami
  • ma prawo przerwać mecz
  • w przypadku protestu w ciągu godziny musi poinformować o tym fakcie organizatora rozgrywek
  • dokładnie sprawdza, zatwierdza i podpisuje protokół meczu

2. Sędziowie pomocniczy

  • informują o naruszeniu przepisów na boisku, obszarze ławek, ławkach drużyn, lub stoliku sędziowskim
  • decydują o zatrzymaniu gry w przypadku faulu, lub błędu, zgodnie z intencją przepisów, zdrowym rozsądkiem i uwagą, by wpłynąć korzystnie na drużynę poszkodowaną.
3. Sędziowie stolikowi

Sędziowie stolikowi to:

  • mierzący czas gry
  • mierzący czas 24 sekund
  • sekretarz
  • asystent sekretarza.

Obowiązki sędziów stolikowych

Obowiązki sędziów stolikowych:

  • sekretarz
    • prowadzi i uzupełnia protokół meczu
    • jest odpowiedzialny za naprzemienne posiadanie piłki w sytuacjach rzutu sędziowskiego, poprzez obracanie „strzałką naprzemiennego posiadania piłki”.
    • pokazuje liczbę fauli zawodnika przez „tabliczkę fauli”, w ten sposób by trenerzy obu drużyn mogli widzieć cyfrę na niej napisaną
    • jeśli drużyna w danej kwarcie sfaulowała 4 razy, sekretarz ustawia na końcu stolika sędziowskiemu bliższemu ławce tej drużyny „marker fauli drużyny”.
    • odpowiada za zmiany zawodników
  • asystent sekretarza
    • pomoc sekretarzowi
    • obsługa tablicy wyników
    • odpowiada za zgodność statystyk z tablicy wyników z zapisami w protokole meczu
  • mierzący czas gry
    • odmierzanie:
      • czasu gry
      • czasu przerw meczu
      • czasu przerw na żądanie
    • informowanie drużyn i sędziów o tym, iż do rozpoczęcia trzeciej kwarty pozostały 3 minuty
  • mierzący czas 24 sekund
    • obsługa zegara 24 sekund

4. Komisarz

  • zajmuje miejsce przy stoliku sędziowskim między sekretarzem i mierzącym czas gry
  • pomoc sędziom boiskowym w celu zapewnienia sprawnego przebiegu meczu
  • nadzorowanie sędziów stolikowych

Proszę o zapoznanie się z przygotowaną prezentacją.

A na koniec

Pozdrawiam

02.03.2021

Witam wszystkich.

Dzisiejszym tematem będzie technika poruszania się w ataku i w obronie w piłce ręcznej.

Zaczniemy od obrony….

Zajmujemy się obroną, dzisiaj szczególną, bo strefową. Będziecie wiedzieć jakie zadania do wykonania mają obrońcy, jakie są jeszcze ustawienia w strefach oprócz strefy 6:0. O co w tym wszystkim chodzi, dowiesz się właśnie w tym poście. Dodatkowo przedstawię przykładowy konspekt lekcji wychowania fizycznego z piłki ręcznej, dotyczący tematu wpisu.

Obrona stref

Obrona stref to podstawowy system w defensywie w piłce ręcznej. Obrońcy są odpowiednio ustawieni i odpowiadają za określoną strefę, którą mają przydzieloną. Muszą atakować każdego zawodnika, który w niej się znajduje z piłką lub też bez niej.

Bardzo ważnym elementem, który spaja obronę jest współpraca w drużynie. Wszyscy zawodnicy są podporządkowani systemowi obrony, który stanowi zamkniętą całość.

Zadaniem zawodników, którzy ustawieni są w danej strefie, jest m.in prawidłowe poruszanie się i ustawianie w swojej strefie. Kto posiada piłkę w jego strefie, powinien być szybko przez niego atakowany. Obrońca kryje rękę rzucającą oraz kryje zawodnika, który jest na pozycji, z której może oddać rzut na bramkę.

Obrońca posiada niezwykle ważną umiejętność, którą na pewno jest umiejętność przekazywania piłki. Jest też taką przeszkadzajką, która przeszkadza właśnie w przebieganiu, obieganiu i zabieganiu przeciwnikowi. Niewątpliwie mocno współpracuje z bramkarzem i jego zadaniem jest wygrywanie piłki oraz przechwytywanie jej oraz blokowanie.

Przykłady obron wyrażone cyframi

Oprócz obrony strefy 6:0 są również:

  • 3:3,
  • 3:2:1,
  • 4:2,
  • 5:1.

Zawsze pierwsza z liczb znaczy pierwszą linię w obronie patrząc od bramki.

Strefa obrony 6:0

Ta obrona zaliczana jest do najbardziej popularnych. Każdy zawodnik obrony kryje przeciwnika w strefie, która jest powiedzmy…umowna. Do kolejnych zadań można zaliczyć wchodzenie z piłką do przeciwnej drużyny i pewne współdziałanie oraz przekazywanie krycia zawodnika na środkowej pozycji.

Jednak zawodnicy znajdujący się w obronie 6:0 mają bardzo zróżnicowane zadania. Pierwsza pozycja to ta pierwsza od lewej, a ostatnia to pierwsza od prawej strony.

Zewnętrzni zawodnicy, czyli Ci z pozycji 1 i 6 to zwykle skrzydłowi. Ich zadaniami są nie dopuszczenie do rzutu właśnie ze skrzydła. Ci obrońcy powinni również nie dopuścić do obiegania skrzydłowego i przeszkadzanie atakującemu.

Przesuwają się oni zawsze za akcją, a kiedy skrzydłowy z przeciwnej drużyny wypracuje sobie dobrą pozycję do oddania rzutu na bramkę, to wówczas dobrze by było wygarnąć mu piłkę.

Wewnętrzni zawodnicy mają trudniejsze zadania, które są bardziej odpowiedzialne. Muszą mieć oni wszechstronne przygotowanie, tzn. przygotowanie taktyczne, specjalne i po prostu ogólne.

Ich głównymi zadaniami są przede wszystkim doskonała współpraca, utrudnianie chwytu atakującym, krycie agresywne, które uniemożliwia luźną i spokojną grę w ataku, czy zajmowanie się zawodnikiem środkowym.

Minusy obrony strefy 6:0

Na pewno do takich minusów trzeba zaliczyć dość małe utrudnienie dla gry przeciwników i niska różnorodność obrony. Środkowa część boiska jest trochę takim punktem newralgicznym.

Poruszanie się w ataku.

Ćwiczenia do wykonania w warunkach domowych.

https://ewf.h1.pl/student/?token=MeT938revUhkK5TGrILNuGdomI1fQur24VSqB67e7bck1Hllr2

Pozdrawiam i czekam nadal na wysłanie waszych ćwiczeń z nietypowym przyborem.

25.02.2021

Dzień dobry

Dziś tematem lekcji będzie Ringo. Poznacie podstawowe informacje o ringo a także przepisy gry.

Ringo to przykład wszechstronnego sportu dla każdego. Tę grę cechuje prostota rozgrywki i łatwość organizacji. Można grać zarówno na świeżym powietrzu, jak i w hali. Udowodniono, że specyfika ruchowa gry w ringo wpływa korzystnie na zdrowie dzieci i osób dorosłych. Ringo to ciekawa forma rekreacji. Ten sport daje po prostu dużo radości.

Proszę o zapoznanie się przygotowaną dla was prezentacją.

Przepisy gry w Ringo.

Ringo – sport dla wszystkich!

Pozdrawiam

23.02.2021

Dzień dobry

Mamy jeszcze luty a za oknem pogodowo już widać wiosnę. Temperatury w tym tygodniu mają wynosić ponad 10 stopni wiec jest to odpowiedni moment do kolejnej aktywności fizycznej, którą chce wam tutaj przedstawić. Chodzi o jazdę na rowerze którą można uprawiać bez względu na wiek i płeć.

Jazda rowerem pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Używając dwóch kółek pozbywamy się wszelkich negatywnych emocji, relaksujemy się oraz poprawiamy swój nastrój. W czasie wyprawy rowerowej rozwiązanie problemów przychodzi łatwiej niż nam się może wydawać. Takie obcowanie ze sobą samym dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Wyprawa przed siebie jest okazją do odprężenia oraz relaksu. Nie potrzebujesz też najdroższego sprzętu, aby czerpać przyjemność z jazdy bicyklem.

Regularna jazda rowerem sprawia wiele radości. Jednak to nie wszystko. Wysiłek fizyczny, który wkładamy w codzienną jazdę, pozytywnie wpływa na nasz organizm. Przecież nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. To właśnie rower daje nam możliwość aktywnego, ale nade wszystko zdrowego wypoczynku. Jeżdżąc rowerem uruchamiamy nasze mięśnie, te potrzebując do pracy energii spalają zbędne kalorie z naszego organizmu. Na uwagę zasługuje fakt, że podczas jazdy uruchamiane są niemal wszystkie grupy mięśniowe naszego organizmu. Szczególnie mocno pracują mięśnie nóg. To właśnie dzięki regularnej jeździe rozwijają się łydki, czy mięśnie dwugłowe oraz czworogłowe uda. Intensywnie pracują też mięśnie pośladków, co w rezultacie wpływa na ich lepszy wygląd. Poruszając się rowerem wspomagamy naszą przemianę materii, co też przyczynia się do spalania nadmiaru kalorii. Korzystając z dwóch kółek możemy spalić nawet 500kcal w ciągu godziny. Rezultat ten jest uzależniony od intensywności jazdy.

Podczas jazdy na rowerze warto zwrócić uwagę na tętno, które potraficie już mierzyć. Odpowiedni puls określa natężenie jazdy. Każdy z nas powinien dostosować swoją jazdę do własnych możliwości. Warto ustalić wartość maksymalną swojego tętna, a następnie w oparciu o ten wynik planować intensywność jazdy. Chyba że jest to jazda rekreacyjna i nie zwracamy uwagi na czas, przebyte kilometry i tętno. Systematyczna jazda wpływa pozytywnie na stan naszego serca oraz odpowiedni poziom cholesterolu we krwi. Prawidłowy poziom cholesterolu zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, a także zawału serca. Regularny wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę, a także wzmacnia nasz układ odpornościowy, przez co stajemy się bardziej odpornymi na wszelkie choroby. Ciekawostką jest fakt, że chcąc pozostać jak najdłużej w dobrej kondycji i zdrowiu powinniśmy spalać około 300kcal podczas jednej aktywności fizycznej każdego dnia. Wynika z tego, że wystarczy pół godziny intensywnej jazdy codziennie, a nasz organizm odpłaci się nienagannym zdrowiem. Kolejnym argumentem, na który warto zwrócić uwagę jest wpływ jazdy jednośladem na mózg człowieka. Pedałując dotleniamy mózg, dzięki czemu ten lepiej pracuje, co ma wpływ chociażby na łatwość zapamiętywania. Wybierając rower wzmacniamy nasze mięśnie, a także kręgosłup. Warto tutaj zauważyć, że ta forma wysiłku fizycznego polecana jest dla osób mających problemy ze stawami kolanowymi. Jeżdżąc są one mniej obciążone niż ma to miejsce w przypadku biegania. Z pewnością dwa kółka przyczyniają się do utrzymania naszego zdrowia w jak najlepszej kondycji po długie lata.

Jazda na rowerze to świetny sposób na poznanie swojej najbliższej okolicy. Często bywa tak, że mieszkając w danym miejscu tak na prawdę nie znamy najbliższego otoczenia. Dzięki niemu możemy w szybki sposób poznać swoje otoczenie. Odkrywanie okolicznych zaułków to niesamowity plus rowerowej rekreacji. Innym atutem sięgania po jednoślad jest dbanie o środowisko. Dzięki niemu nie wpływamy negatywnie na stan naszego otoczenia.

Proszę o zapoznanie się z plikami.

Pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim i innych podczas jazdy na rowerze. Nie korzystajcie ze słuchawek ani z telefonu podczas jazdy.

Polecane strony:

http://www.rowerowyplock.pl/

http://www.rowerowyplock.pl/tag/trasy/

A o to moja aktywność rowerowa z weekendu. Pogoda rozpieszczała do uprawiania turystyki rowerowej.

Także zachęcam was do aktywności fizycznej w wolnym czasie. Zabierajcie rodzinę i wyruszcie w rowerową podróż.

Pozdrawiam i do zobaczenia na Teams. Przypominam że na lekcji online ćwiczenia z nietypowym przyborem.

22.02.2021

Dzisiejszym tematem będzie kozłowanie, kolejny podstawowy element techniczny w piłce ręcznej.

Kozłowanie jest nieodłącznym elementem gry w piłkę ręczną. Jest elementem technicznym, który ma za zadanie ułatwić poruszanie się zawodnikowi po boisku. W najnowszej i najbardziej nowoczesnej piłce ręcznej kozłowanie stosowane jest tylko i wyłącznie w sytuacjach niezbędnych, lub też wymaga tego taktyka drużyny.

KIEDY MOŻESZ ROZPOCZĄĆ KOZŁOWANIE W CZASIE GRY?

– po chwycie piłki, od razu, bezpośrednio,
– po wykonaniu jednego kroku,
– po wykonaniu dwóch kroków,
– po wykonaniu trzech kroków,

Podczas kozłowania śmiało możesz zmieniać rękę kozłującą. Jeśli ponownie chwycisz piłkę oburącz, musisz podać piłkę, albo rzucić na bramkę. Podobnie jak po pierwszym chwycie, podanie i rzut wykonuje się po jednym, dwóch, trzech krokach.

W JAKICH SYTUACJACH MOŻESZ STOSOWAĆ KOZŁOWANIE?

– gdy wszyscy koledzy są pokryci, nie masz komu podać piłki oraz gdy jest pokryty przez kogoś z drużyny przeciwnej,
– gdy otrzymałeś piłkę, w sytuacji kiedy wychodziłeś do ataku szybkiego i masz wolną drogę do bramki, lecz znajdujesz się za daleko od bramki, byś mógł wykonać dobry rzut,
– kiedy łączysz element zwodu i rzutu na bramkę,
– podczas zagrania taktycznego, gdzie bez kozłowania akcja nie może być przeprowadzona

Bardzo ważną ZASADĄ jest to, że nawet gdy kozłujesz najszybciej jak tylko możesz, to i tak jest to wolniejsze od podania i przez to opóźniona jest akcja.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY JAKIE MOŻESZ POPEŁNIĆ PODCZAS KOZŁOWANIA:

1. Uderzenie dłonią.
2. Brak obserwacji pola gry podczas kozłowania.
3. Po chwycie piłki sposobem jednorącz przechodzenie od razu do kozłowania.
4. Niewykorzystanie możliwości wykonania trzech kroków przed rozpoczęciem kozłowania, tuż po chwycie piłki.

TECHNIKA

1. Piłka trzymana jest oburącz po chwycie piłki, a przed kozłowaniem.
2. Piłka kozłowana jest na wysokości bioder przed sobą i z boku.
3. Piłka wpychana jest w podłoże, a odbywa się to przez wyprost ręki w łokciu i w stawie nadgarstkowym.
4. Od szybkości kozłującego zależy jaki będzie kąt padania piłki na podłoże – im szybciej, tym kąt bardziej ostry.
5. Aby zabezpieczyć piłkę przed przeciwnikiem, najlepiej jest obniżyć postawę ciała i kozłować wówczas dość nisko.

Ćwiczenia, które można wykonać w warunkach domowych.

https://ewf.h1.pl/student/?token=ssXnxidX8KzwHNMtTp8mN96TTyz1yf5Y1InkqmKlZ12WReIY9o

Na koniec trochę zabawy

Pozdrawiam

18.02.2021

Dzień dobry

Na początku muszę pochwalić całą grupę za zaangażowanie w aktywność zimową. Przesyłane przez was pliki są super!!!

Dziś ostatnia lekcja w tym tygodniu. Przygotowałem dla was jedną z form aktywności fizycznej – nordic walking. Nawet w zimowej scenerii widać bardzo dużo osób, które chodzą z kijkami. Mróz i śnieg im nie straszny a wręcz przeciwnie.

Nordic walking – inaczej chodzenie z kijami, to ogólnodostępna aktywność prozdrowotna, angażująca do 90% mięśni całego ciała. Obecnie tego typu marsze uprawiane są przez miliony ludzi na całym świecie. Sekret polega na umiejętnym odepchnięciu się specjalnymi kijami od podłoża i zaangażowaniu górnych partii mięśniowych przy jednoczesnym odciążeniu stawów skokowych, kolanowych, bioder i kręgosłupa. W Polsce prekursorem nordic walking jest Marko Kantaneva. Pierwsze polskie mistrzostwa w nordic walkingu odbyły się w Gnieźnie. Rosnąca popularność nordic walkingu w Polsce wykorzystywana jest również w działalności marketingowej firm. W Polsce funkcjonują dwie duże organizacje: Polska Federacja Nordic Walking oraz Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking.

Więcej informacji w przygotowanej prezentacji. Proszę o zapoznanie się z dokumentem.

Zalety i technika nordic walking.

Nordic walking jest jednym ze sposób aktywnego spędzania czasu wolnego.

Poszukajcie pozostałych ukrytych sposobów.

https://wordwall.net/pl/resource/2341336/polski/aktywne-sposoby-sp%C4%99dzania-wolnego-czasu

Pozdrawiam i w weekend ruszamy na spacery z kijkami lub bez.

16.02.2021

Dzień dobry

Poznaliście ostatnio zasady gry w tenisa stołowego. Dziś chciałbym wam przedstawić podstawowe informacje na temat tenisa ziemnego. Jest to dyscyplina, która w sporcie szkolnym pojawia się dość rzadko ale po wcześniejszych sukcesach Agnieszki Radwańskiej a następnie sukcesie z 2020 roku Igi Świątek tenis ziemny stał się coraz bardziej popularny zwłaszcza wśród młodzieży. Wy też możecie spróbować swoich sił!

Na początek proszę o zapoznanie się z przygotowanym dokumentem.

Proszę o zapoznanie się z przygotowaną prezentacją, w której poznacie m.in. sylwetki najlepszych polskich tenisistów ostatnich lat.

W dzisiejszych czasach jest bardzo dużo obiektów sportowych na których można spróbować swoich sił w tenisie ziemnym. Nawet w okresie zimowym na krytych kortach, które znajdują się na stadionie miejskim im. B. Szymańskiego w Płocku.

Jest to kolejna aktywność ruchowa, którą poznajemy na lekcjach zdalnych i można ją wykonywać w czasach pandemii. #ruchtozdrowie.

Niestety w dniu 14 .02.2021 Iga Świątek przegrała z Simony Halep w czwartej rundzie Australian Open. Iga ma dopiero 19 lat i jeszcze przed nią kilkanaście lat grania i sukcesów na światowym poziomie.

Pozdrawiam

15.02.2021

Dzień dobry

Rozpoczynamy kolejny tydzień nauki zdalnej. Początek tygodnia zaczynamy od siatkówki. Dziś chciałbym wam przedstawić gesty sędziowskie w siatkówce. Mam również dla was film dokumentalny o siatkówce.

Proszę o zapoznanie się z przygotowaną dla was prezentacją.

Gesty sędziowskie w formie filmu.

A na koniec proszę o obejrzenie filmu dokumentalnego.

Pozdrawiam.

11.02.2021

Dzień dobry

Dzisiejszym tematem jest tenis stołowy. Poznacie podstawowe wiadomości m.in. jak wygląda pozycja wyjściowa w tenisie, sposoby trzymania rakietki, ustawienie przy stole oraz wiele innych ważnych informacji.

Dlaczego warto grać w tenisa stołowego:

  • Sport dla każdego, na całe życie.  Jest odpowiedni dla kobiety i dla mężczyzny, osoby na wózku inwalidzkim i osoby zdrowe- stojące. Może być uprawiany jako gra rekreacyjna, sport wyczynowy i sport zawodowy. 
  • Sport globalny. To drugi lub trzeci (według różnych źródeł) najpopularniejszy sport na naszym globie. Gra w tenisa stołowego jest źródłem radości wielu ludzi. Gra daje niezwykłą możliwość wyżycia się psychoruchowego. 
  • Tani i dostępny. Gra w tenisa stołowego jest łatwo dostępna. Wymagany jest stosunkowo tani i prosty sprzęt – stół, siatka, piłka, i partner do grania. Stosowane są stosunkowo proste zasady.
  • Sport olimpijski. Jest sportem olimpijskim. Na całym świecie zarejestrowanych jest około 30 milionów zawodników uprawiających tenis stołowy wyczynowo. 
  • Sport na każdą pogodę. Jest to gra sportowa indywidualna, niekontaktowa, grana w pomieszczeniu zamkniętym, na każdą pogodę i w każdym klimacie. 
  • Inteligencja fizyczna. Tenis stołowy jest sportem zdrowym, stosunkowo mało kontuzjogennym, nawet uprawiany na najwyższym poziomie wyczynowym.
  • Szybkość, moc, antycypacja. Jest to najszybszy sport, gdzie po mocnym uderzeniu piłka leci z prędkością około 100 km/godzinę i ma być odebrana na przestrzeni 2-6 metrów. Czas między uderzeniami wynosi około 0.3-0.5 sekundy. Tenis stołowy wymaga wysokiej zdolności przystosowywania się do zmiennych i nieprzewidywalnych sytuacji. Ważne jest czytanie gry i szybkie oraz adekwatne reagowanie adekwatnie do sytuacji. 
  • Precyzja ruchu. Jest grą rotacji. Mała i lekka piłka może się obracać 150 razy na sekundę. To tworzy wysokie wymagania dla zawodnika, jeśli chodzi o precyzję ruchu i kontaktu z piłką. 
  • Koordynacja i zwinność. Jest grą zmienności. Zawodnicy używają różnego sprzętu (krótkich czopów, okładzin gładkich, długich czopów itp.) i rozwijają różne style gry. To tworzy niezwykle wysokie wymagania pod względem technicznym. 
  • Wytrzymałość. Podczas meczu zawodnik może stracić do 1 kg. Intensywność ćwiczenia jest głównie tlenowa i mieszana. W głównych zawodach zawodnik może grać do 4-6 godzin dziennie. Uprawianie tenisa stołowego wyczynowo wymaga wysokiego poziomu wytrzymałości, wytrwałości i determinacji.
  • Zachowanie młodości. Jest coraz więcej dowodów, że „tenis stołowy jest najlepszym sportem dla realizacji długiego i zdrowego życia”.  
  • Gra mentalna. Gra na najwyższym poziomie wymaga wysokiego stopnia kontroli umysłu.
  • IQ. Tenis stołowy jest sportem wymagającym wysokiej inteligencji intelektualnej. Wymaga opanowania szeregu taktycznych umiejętności (zasad, strategii, indywidualnego stylu gry). Wymaga wysokiej świadomości taktycznej swojej gry, rozumienia konsekwencji różnorodnych strategii.
  • Odporność psychiczna. Inteligencja emocjonalna. Tenis stołowy rozwija odporność psychiczną i inteligencję emocjonalną. Silne współzawodnictwo, szybkość, zmienność, złożoność i obciążenie na treningach i zawodach powoduje, że tenis stołowy stawia bardzo wysokie wymagania z punktu widzenia psychologicznego. Podczas gry wymagane są wysokie umiejętności antycypacji, wyczucia czasu, koncentracji, kontroli emocjonalnej, nieustępliwości itp.. Konieczna jest wysoka umiejętność koncentracji na procesie gry „tu i teraz”. Wszystko to wymaga od zawodnika wysokiego poziomu odporności psychicznej, dojrzałości i inteligencji emocjonalnej.

Proszę o zapoznanie się z prezentacją.

A na koniec:

Wykonajcie ćwiczenia „SP SŁUPNO”. Każde ćwiczenie 20 sekund i 10 sekund przerwy.

Czekam na waszą aktywność zimową. Oto moja.

Pozdrawiam

09.02.2021

Dzień dobry

Dziś ćwiczeniach z typowym przyborem wychowania fizycznego a dokładniej ćwiczenia z wykorzystaniem skakanki, która kształtuję naszą skoczność.

Zapoznajcie się z prezentacją.

Ćwiczenia dla początkujących.

Ćwiczenia skocznościowe w domu.

https://www.youtube.com/watch?v=Se3y-NqlMds

Pozdrawiam

08.02.2021

Dzień dobry

Dzisiejszym tematem jest technika strzału na bramkę w piłce nożnej- strzał prostym podbiciem.

Ale na początek rozgrzewka ogólnorozwojowa – Aerobik.

https://ewf.h1.pl/student/?token=iDwq8TgfKOwCh8cbLsZIQGUVF84HfOHNVOqoBYjcQC67kwiJ8u

Ćwiczenia strzału prostym podpiciem w warunkach domowych.

https://ewf.h1.pl/student/?token=Z9AjxebiMyDanEqcH5DV0AuROCCwyGdiqbE23buoFnmeZGflI9

Pozdrawiam

04.02.2021

Dzień dobry

Dziś tematem biegi sztafetowe – technika przekazywania pałeczki sztafetowej.

Sztafetowe Biegi Przełajowe Dziewcząt i Chłopców Szkół Podstawowych
Dowiecie się na czym polegają biegi sztafetowe, na jakich dystansach są rozgrywane, jakie predyspozycje powinni mieć zawodnicy na konkretnych zmianach.

Proszę o zapoznanie się z prezentacją.

Krótki film Encyklopedia Konkurencji Olimpijskich: biegi sztafetowe.

A na koniec odejdźcie od komputerów i trochę ruchu dla zdrowia.

Pozdrawiam

02.02.2021

Dzień dobry

Dziś na lekcji zdalnej pomiar tętna i wykonanie w domu testu Ruffiera.

Test Ruffiera-Dicksona pomoże Wam oceniać swoją wydolność fizyczną, reakcję serca na wysiłek. Jest najbardziej popularnym testem na wydolność ponieważ nie zajmuje dużo czasu i nie wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu (wystarczy mieć ze sobą tylko zegarek, telefon).

Po przeprowadzeniu testu na wydolność otrzymujemy informację o pułapie tlenowym, czyli ilości tlenu, który maksymalnie organizm człowieka może pobrać w czasie wysiłku fizycznego o wysokim stopniu intensywności. Aby poznać swój pułap tlenowy w warunkach domowych bez użycia specjalistycznej aparatury, musimy mierzyć tętno na poszczególnych etapach próby wysiłkowej.

Proszę o zapoznanie się z dwoma filmami z platformy e-Wychowanie Fizyczne.

Pomiar tętna:

https://ewf.h1.pl/student/?token=jwCwXRQW7My7LnzmcCKh7DUU8D2iSyqzdxt0zUzIS48DdlcusM

Test Ruffiera:

https://ewf.h1.pl/student/?token=8zAzTIxsPfkIgYEiecnG1UDZi3aNiice9fMNDEdflBIBStsNZ6

Proszę o zapoznanie się z przygotowaną dla was prezentacją.

Zadanie na ocenę!

Po zapoznaniu się z w/w materiałami proszę poświecić w domu dosłownie kilka minut na wykonanie testu Rufiera. Przygotujcie sobie urządzenie do odmierzania czasu i kawałek miejsca do wykonania przysiadów. Swoje wyniki wpiszcie w Karcie Pracy i wyślijcie do mnie na Mobidzienniku.

Kryteria oceny

Wysłanie karty pracy do:

05.02 – bardzo dobry

08.02 – dobry +

09.02 – dobry

10.02 – dostateczny +

11.02 – dostateczny

12.02 – dopuszczający

Kto nie wyśle Karty Pracy do 12.02 otrzyma ocenę niedostateczną.

Ze sportowym pozdrowieniem

01.02.2021

Dzień dobry

Rozpoczynamy pierwszy dzień nauki zdalnej w drugim semestrze.

Początek tygodnia zaczniemy od piłki nożnej, prowadzenie piłki zewnętrzną i wewnętrzną częścią stopy.

Proszę o zapoznanie się z linkiem e-Wychowanie Fizyczne.

https://ewf.h1.pl/student/?token=3FQ372Ud2rDOglt3dxR6oxYYhO1ddQ7VUmjjQvLSExUdBehIlD

https://ewf.h1.pl/student/?token=wRmX6JcnK8HNvMxz0sZ2Ppbz4ZPjFc1KB40UxKxzcs0YZClHai

Pozdrawiam.

28.01.2021

Dzień dobry

Chciałbym wam przedstawić technikę biegową na krótkich i długich dystansach. Wiem że niektórzy z was korzystają z aktywności fizycznej w tym trudnym okresie dlatego też możecie poprawić swoją technikę biegu.

Technika biegania.

Jak biegać poprawnie.

https://lepiejbiegac.pl/2017/09/technika-biegu/

A na koniec wirtualna wycieczka po Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Miłego wirtualnego zwiedzania.

https://www.muzeumsportu.waw.pl/360/?fbclid=IwAR1ICS6oQnVPg0qQ6fPmGC3HRgzcvLwuFoEV7p0RCXMPGWYBT071IKiPAME

Pozdrawiam

26.01.2021

Witam

Piłka ręczna Płocku i okolicach jest bardzo popularna ze względu na nasz Klub Sportowy SPR Wisła Płock, który ma sukcesy na arenie krajowej jak również w Europie. Zainteresowanie nią jest ogromne wśród mieszkańców tych większych a także i tych najmłodszych.

Pozostając jeszcze przy Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej chciałbym wam przybliżyć rzut karny, który podczas tej imprezy był bardzo często wykonywany. Mistrzostwa dla Polski już się skończyły ale dalej można śledzić najlepsze drużyny Świata i im kibicować na stronie https://www.youtube.com/channel/UCNxIzSQ_GOWPmpC_V1oQVIA.

W tej pięknej grze zespołowej mamy następujące rzuty:

Rzut rozpoczynający grę

Rzut z linii bocznej

Rzut od bramki

Rzut wolny

Rzut karny

Dziś skupimy się na rzucie karnym.

A na koniec krzyżówka o znanych sportowcach.

Pozdrawiam.

25.01.2021

Dzień dobry

Dzisiejszym tematem będzie kozłowanie piłki w koszykówce.

Kozłowanie – w koszykówce jest przemieszczaniem żywej piłki przez zawodnika ją posiadającego, poprzez odbijanie jej o parkiet boiska, toczenie po podłożu lub celowe odbijanie od tablicy kosza.

Uznaje się, iż kozłowanie rozpoczyna się w momencie, w którym zawodnik odbija piłkę o podłoże, toczy po boisku lub umyślnie odbija od tablicy kosza, a następnie ponownie dotyka piłki, nim dotknie ona innego zawodnika. Uznaje się, iż kozłowanie kończy się w momencie, w którym zawodnik pozwoli spocząć piłce na jego ręce lub dotknie piłkę obiema rękami jednocześnie.

Zawodnik może ponowić kozłowanie, gdy stracił posiadanie żywej piłki z powodu:

  • rzutu z gry;
  • dotknięcia piłki przez przeciwnika;
  • podania, przy którym inny zawodnik dotknął piłki;
  • poprawy chwytu piłki, przy którym innym zawodnik dotknął piłki.

Nielegalne ponowienie kozłowania nazywane jest błędem podwójnego kozłowania, a karą za błąd, jest utrata piłki na rzecz przeciwnika, do wprowadzenia z autu w miejscu jak najbliższym miejscu naruszenia przepisów gry, chyba że znajdowałoby się bezpośrednio za tablicą kosza.

Kozioł można podzielić na różne rodzaje. Ze względu na wysokość, możemy podzielić go na kozłowanie wysokie (do wysokości biodra) i kozłowanie niskie (do wysokości kolana). Można też wyróżnić inne podziały, np. kozłowanie przyspieszające polegające na odbijaniu piłki o podłogę, poprzez wypuszczanie jej przed siebie i dobieganie, co umożliwia szybszy bieg zawodnika.

W koszykówce niepisaną zasadą jest kozłowanie ręką dalszą od przeciwnika, gdyż utrudnia to odebranie piłki przez przeciwnika

Technika kozłowania, którą można poćwiczyć w warunkach domowych.

https://ewf.h1.pl/student/?token=IKdTnSap24yUSpIePggrsSvlAqwHxNuor6Aysv9gx0ny4yOa4k

https://ewf.h1.pl/student/?token=IKdTnSap24yUSpIePggrsSvlAqwHxNuor6Aysv9gx0ny4yOa4k

A na koniec 33 ćwiczenia, które poprawią waszą technikę kozłowania.

Pozdrawiam

21.01.2021

Dzień dobry

Dziś na lekcji chciałbym wam przedstawić przepisy gry drużynowej o której w ostatnich dniach jest dość głośno. Chodzi o piłkę ręczną i odbywające się Mistrzostwa Świata w Egipcie, w których udział bierze również Reprezentacja Polski. Nasi Szczypiorniści w odmienionym i w odmłodzonym składzie rywalizują z najlepszymi drużynami z całego Świata i idzie im całkiem nieźle.

Proszę o zapoznanie się z plikiem.

Przepisy gry w formie filmiku.

Jak dobrze poznaliście przepisy gry w piłkę ręczną. Sprawdź się!

A na koniec praca domowa.

Obejrzyjcie dziś o godz. 15:30 na TVP1 mecz Mistrzostw Świata Polska – Urugwaj. Mecz ten rozpocznie zmagania naszych szczypiornistów w fazie zasadniczej mistrzostw świata.

Pozdrawiam

19.01.2021

Dzień dobry

Dziś kolejny dzień żeby trochę się poruszać po tak długiej przerwie.

Ruch i muzyka jest to dobre połączenie ponieważ jest dobre dla ciała jak również i umysłu. Dlatego dzisiejszym tematem będzie Aerobik w warunkach domowych.

Proszę o zapoznanie się z linkiem. Platformę e-Wychowanie Fizyczne Patronem Honorowym objęło Ministerstwo Sportu. Platforma polecana jest również przez znanych sportowców.

https://ewf.h1.pl/student/?token=OipmYQL6GqJftWGGKXRXl7PkDjoYIhh7dx2NqDtKcRtdxb9RDt

Włączcie sobie ulubioną muzykę i poćwiczcie w domu. Proszę o wykonywanie ćwiczeń w miarę swoich możliwości.

Pozdrawiam.

18.01.2021

Witam was po raz pierwszy w roku 2021.

Ferie zimowe to już historia, mam nadzieję że wszyscy uważaliście na siebie, jesteście zdrowi i w pełni zmotywowani do pracy w drugim semestrze.

Po tak długiej przerwie dziś jest ten czas żeby się trochę rozruszać.

Dziś ćwiczenia z nietypowym przyborem na lekcji wychowania fizycznego . Jest to poduszka, którą w warunkach domowych możemy efektywnie wykorzystać.

Chciałbym wam przybliżyć obronę w koszykówce obrona „każdy swego”.

Technika pracy nóg i poruszania się w obronie.

A jak tam wasze postanowienia noworoczne? Czy macie jakieś sportowe postanowienia noworoczne? Porozmawiamy o tym na lekcji online.

Pozdrawiam i miłego dnia.

22.12.2020

Witam was na ostatniej lekcji wychowania fizycznego w tym roku.

Jako że zbliża się okres świąteczny a następnie ferie dziś zasady bezpieczeństwa podczas nich.

Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

  • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
  • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
  • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
  • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
  • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
  • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
  • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
  • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
  • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
  • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
  • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
  • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
  • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą (mamy nadzieję że będzie śnieg) oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

Jeśli nie macie jeszcze ubranej choinki to tutaj można ubrać swoją.

https://www.janauczycielka.blog/2020/12/ubierz-choinke-gra-interaktywna.html?spref=fb&fbclid=IwAR3d-dbWN5vZdYsw5bWKTzcFHk76DMc_j9GVgGWYEUVBCeX3131apCkSrRM

Życzę wszystkim zdrowych i pogodnych Świąt, bogatego Mikołaja, szczęśliwego Nowego Roku oraz bezpiecznych ferii. Do zobaczenia w 2021 roku.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wesolych_swiat__vector__zyczenia__swierk__bombki-1200x675-2-1024x576.jpg

21.12.2020

Witam was na przedostatniej lekcji wychowania fizycznego w roku 2020.

Już za chwilę Święta Bożego Narodzenia i po Nowym roku ferie zimowe. Będą to zupełnie inne ferie niż zwykle dlatego pamiętajcie o wypoczynku, ale wypoczynku aktywnym.

Przygotowałem dla was prezentacje o wypoczynku aktywnym, jak również poznacie co to jest bierny wypoczynek i jego przykłady. Mam nadzieje że dla wszystkich z was będzie to wypoczynek aktywny.

Tuż przed Świętami trochę ćwiczeń. Dziś ćwiczenia z Eflem.

Mam nadzieje że przez ten okres zrobicie sobie trochę odpoczynku od urządzeń elektronicznych.

Pozdrawiam

17.12.2020

Dzień dobry

Dziś chciałbym wam przedstawić podstawowe przepisy gry w siatkówce. W sporcie szkolnym będzie to mini siatkówka, gdzie przepisy gry są uproszczone.

Podstawowe przepisy gry w mini siatkówce.

I oczywiście na koniec trochę rozrywki.

Pozdrawiam

15.12.2020

Dzień dobry

Wczoraj letnie a dziś zimowe dyscypliny Igrzysk Olimpijskich.

Oprócz tego poznacie Polskich medalistów Igrzysk.

Proszę o zapoznanie się z prezentacją.

A na koniec wykreślanka.

Pozdrawiam i widzimy się jutro ostatni raz przed świętami na Teams.

14.12.2020

Dzień dobry

Dziś chciałbym wam przybliżyć informacje o Igrzyskach Olimpijskich, co symbolizuje flaga i znicz olimpijski. Poznacie również podział na letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie oraz ich dyscypliny.

Proszę o zapoznanie się z prezentacją.

Dyscypliny letnich Igrzysk Olimpijskich. Proszę o zapoznanie się z prezentacją.

A na koniec dla chętnych kalendarz adwentowy na ostatni tydzień przed świętami. Kalendarz obowiązuje od dziś 14.12.2020 do Wigilii 24.12.2020.

Pozdrawiam i czekam na wysłanie testu z siatkówki.

10.12.2020

Na zakończenie tygodnia pozostając w edukacji zdrowotnej, która jest dla nas jak również na lekcjach wychowania fizycznego bardzo ważna chciałbym wam przedstawić jak powinien wyglądać prawidłowy rozkład dnia. Zobaczycie jaki wpływ na zdrowie i samopoczucie mają odpowiednie nawyki.

Zapoznajcie się z prezentacją:

Przeanalizuj swój dzień. Sprawdź:

  1. Czy sen trwał wystarczająco długo?
  2. Ile spożyłaś posiłków w ciągu dnia?
  3. Czy zjadłaś pełnowartościowe produkty?
  4. Ile wypiłaś wody?
  5. Jaka była aktywność fizyczna?

Ćwiczenia z dwoma kostkami – 5 rzutów dwoma kostkami i wykonaj wylosowane ćwiczenia.

Brakuje mi tego 🙂

Pozdrawiam

08.12.2020

Witam

Kolejna lekcja z edukacji zdrowotnej – zbilansowana dieta.

Poznacie produkty i witaminy, które należy spożywać, także produkty których należy unikać w swoich posiłkach.

Zapoznajcie się z prezentacją.

W prezentacji zawarta jest tabela. Zwracajcie uwagę na skład produktów przed zakupem.

A na koniec ćwiczenia w domu z butelką wody.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ch1.png

Pozdrawiam i widzimy się jutro na Teams.

07.12.2020

Dzień dobry

Mam nadzieje że Mikołaj was wczoraj odwiedził?

Od początku tygodnia pozostaniemy w temacie edukacji zdrowotnej. Dziś zasady prawidłowego żywienia.

Poznacie piramidę żywienia, nauczycie się obliczać wskaźnik BMI i BMR.

Proszę o zapoznanie się z prezentacją.

Obliczcie swoje wskaźniki BMI i BMR.

Na koniec trochę zabawy.

Pozdrawiam

03.12.2020

Dzień dobry

Dziś temat z edukacji zdrowotnej a dokładnie o postawach ciała. Dowiecie się co oznacza termin postawa ciała, poznacie dwie podstawowe wady postawy oraz błędy postawy podczas wykonywania czynności.

Proszę o zapoznanie się z prezentacją.

Błędy podczas wykonywanych czynności.

A na koniec ćwiczenia z kostką.

Wirtualna kostka.

Pozdrawiam

01.12.2020

Dzień dobry

Dziś kolejny element dotyczący piłki ręcznej. Poznacie rzuty w piłce ręcznej a dokładnie przeanalizujemy rzut z wyskoku. Poznacie także historię piłki ręcznej.

Rzuty są praktycznie odpowiednikami podań, z tym że są zwykle silniejsze i podparte większą i mocniejszą pracą rąk i tułowia. To czas i droga działania ręki na trzymaną piłkę decyduje najbardziej o sile wykonywanego rzutu. Siła rzutu będzie wtedy większa, gdy w określonym czasie, ręka wraz z piłką pokona dłuższą drogę, co oznacza, że piłka po prostu osiągnie dużo większą prędkość. Gdy wykonujesz rzut na bramkę, angażujesz niemal wszystkie mięśnie – nóg, rąk, bioder, brzucha, pleców.

Nie ma rzutów, nie ma bramek. Nie ma bramek, nie ma zwycięstw. O to w tej grze chodzi – żeby wykonać rzut na bramkę- najlepiej rzecz jasna celny.

Rzuty w piłce ręcznej:  nazwy wymienionych rzutów pochodzą od sposobu jakim porusza się zawodnik po boisku, jak również od tego jak układa swoje ciało w stosunku do podłoża.
– rzut w wyskoku,
– rzut w miejscu,
– rzut z przeskokiem,
– rzut z odchyleniem,
– rzut z padem,
– rzuty sytuacyjne.

RZUT W WYSKOKU
Jest to jeden z najczęściej wykonywanych rzutów. Wykorzystywany jest przez wielu zawodników, grających na różnych pozycjach, choćby przez atakującego (np. atak szybki), czy przez rozgrywającego.
Podział rzutów w wyskoku:
– rzuty w wyskoku w górę,
– rzuty w wyskoku w dal (w przód).

Jeśli zawodnik przed sobą nie ma żadnego przeciwnika, żadnego obrońcy, to wówczas jego lot będzie bardziej skierowany w przód, będzie miał na celu zbliżenie się do bramki. Natomiast rzut w górę najlepiej zastosować, jeśli się jest przed broniącym.

Bardzo często taki rzut wykonują gracze na pozycji rozgrywającego. Ciało układa się bardziej prostopadle w stosunku do podłoża, odbicie i lądowanie są od siebie oddalone bardzo nieznacznie.

Analiza techniki rzutu w wyskoku:
W rzucie w wyskoku mamy trzy widoczne fazy, są to:
1. chwyt piłki + odpowiednia ilość kroków,
2. odbicie + wznoszenie
3. rzut + lądowanie

Po chwycie piłki zawodnik wykonuje lewą nogą krok, potem prawą, a w trzecim (ostatnim kroku) odbija się z nogi lewej. W tej chwili należy przejść do fazy drugiej, czyli odbicia i wznoszenia się. Należy zaznaczyć, że po chwycie, podczas pierwszej fazy, piłkę prowadzi się oburącz w bok, tył, zaś następnie przenosi się na jedną rękę i równocześnie trzeba się skręcić w tułowiu, a do tego wszystkiego bark przeciwny do ręki, która wykonuje rzut, wysuwa się do przodu. W momencie najwyższego wznoszenia następuje rzut. Co się dzieje z nogami? W tym właśnie momencie jest coś w rodzaju „kopnięcia” nogi zgiętej w kolanie w tył. Zasada jest prosta – noga ma być zgięta w kolanie równoimienna do ręki rzucającej. Potem nogi wykonują tzw. nożyce. Ląduje się na nogę odbijającą.

Ćwiczenia w warunkach domowych.

https://ewf.h1.pl/student/?token=51EZrGphTjL7xwCi6JbTBNvbavgtPbEg6XYFVb57yKcLtuIO4m

Historia piłki ręcznej.

Na koniec trochę zabawy – wieża z kubków.

Pozdrawiam i widzimy się jutro na Teams wraz ze swoimi drabinkami.

30.11.2020

Dzień dobry

Dzisiejszym tematem jest zagrywka piłki sposobem dolnym w siatkówce.

Zagrywka jest to wprowadzenie piłki do gry z dowolnego miejsca, na przestrzeni trzech metrów za końcową linią boiska, z prawej jej strony, uderzeniem ręką w dowolny sposób przez prawego zawodnika obrony.

Zagrywka dolna – Najbardziej prosta w wykonaniu oraz bardzo pewna w użyciu, dlatego od niej zaczynamy naukę wprowadzania piłki do gry.

Zagrywka jest jedynym elementem techniki gry, którego wykonanie jest wyizolowane, nie zależy więc do współdziałania pozostałych członów zespołu. Wykonanie zagrywki powinno następować tylko wówczas, kiedy cały zespół zawodnika zagrywającego jest ustawiony i gotowy do gry.

W metodyce nauczania zagrywek uwzględniamy stopniowe przechodzenie od najłatwiejszych form wprowadzania piłki do gry, od zagrywki dolnej do bocznej, poprzez boczną do trudniejszych zagrywek atakujących (zagrywka hakiem, tenisowa).

Prawidłowa technika

Zawodnik stoi w małym wykroku, twarzą zwrócony do siatki, piłka przed podrzutem spoczywa na lewej ręce (przy uderzeniu prawą ręką) przed prawym barkiem. W czasie podrzutu piłki wykonujemy zamach ręką uderzającą do tyłu z równoczesnym nieznacznym obniżeniem postawy. Uderzenie piłki następuje przez wahadłowy ruch ramion do przodu, który towarzyszy mały skręt tułowia i wyprost nóg w stawach kolanowych.

konspekt lekcji wychowania fizycznego-zagrywka sposobem dolnym

Zagrywka dolna w warunkach domowych.

https://ewf.h1.pl/student/?token=NE4PJnuwYiaOrMJYAqzGEaCzV3Nd8qRsmIh919T7lTENdlgUlx

A tutaj przykład drabinki koordynacyjnej. W środę ćwiczymy na własnych przygotowanych drabinkach koordynacyjnych. Liczę na waszą inwencje twórczą.

Pozdrawiam

26.11.2020

Dzień dobry

Dziś przedstawie wam zatrzymania na jedno tempo w koszykówce.

Wielu uczniów wykonuje zatrzymania – na jedno i dwa tempa – przez śródstopie lub nawet przez palce stóp. Zatrzymanie wykonywane powinno być przez pięty a następnie przeniesienie ciężaru ciała na całe stopy z lekkim obniżeniem środka ciężkości poprzez ugięcie stawów biodrowych. Stopy rozstawione na szerokość bioder, skierowane w kierunku poruszania się (postawa atletyczna). Niezależnie od tego czy zatrzymanie następuje z piłką w rękach czy bez wykonujemy je w taki sam sposób.

Zatrzymanie na jedno tempo wykonujemy poprzez naskok i wylądowanie na obu stopach równocześnie, przez pięty.  Zatrzymanie to wykonujemy w sytuacji, gdy zawodnik znajduje się w na przeciw kosza niezależnie od pozycji na boisku – gdy kąt między zawodnikiem a koszem jest bliski zeru. W sytuacji, gdy zawodnik przemieszcza się np. między skrzydłem a rogiem czy między łokciami boiska zawsze powinno zatrzymywać się na dwa tempa.

Ćwiczenia:
   1. Postawa koszykarska na linii bocznej boiska, wykrok w przód, wyskok w górę w przód, lądowanie przez pięty na dwóch stopach (zatrzymanie na jedno tempo)                       
   2. Z postawy koszykarskiej trucht, co trzy kroki zatrzymanie na jedno tempo.
   3. Z postawy koszykarskiej trucht, na klaśnięcie trenera zatrzymanie na jedno tempo.

Najczęściej popełniane błędy, to:

  • Zatrzymywanie się na śródstopiu albo palcach
  • Całkowicie wyprostowane nogi (stanie na sztywno)
  • Często wyżej wymienione błędy powodują stratę równowagi i przez co następuje błąd kroków  

Ćwiczenia w warunkach domowych.

A na koniec ćwiczenia z nietypowym przyborem, które wszyscy mają w domu – krzesło.

Pozdrawiam

25.11.2020

Witam

Prezentacja z dzisiejszej lekcji online.

Pozdrawiam i czekam na kroki do niedzieli. Można skorzystać oto z tych aplikacji.

24.11.2020

Dzień dobry

Dziś poznacie zasady gry w dwa ognie.

Gra w dwa ognie kiedyś bardzo popularna zabawa podwórkowo – drużynowa a w dzisiejszych czasach często wykorzystywana gra w szkole na lekcjach wychowania fizycznego.

Do gry potrzebujemy:

  1. Dużej powierzchni, na której możemy grać np.: boisko, spory kawał podwórka lub sala gimnastyczna.
  2. Piłki, najlepiej gra się używając piłki do siatkówki – mniej boli niż oberwanie piłką np. do koszykówki, a i piłka jest poręczniejsza.
  3. Chętnych do grania, minimum 6 osób, a maksymalnie ile się zmieści na wyznaczonych polach.

Boisko dzielimy na dwa równe pola, tak jak to widać na obrazku. Uczestników grupujemy w dwie drużyny z taką samą liczbą zawodników. Na polach ustawiają się uczestnicy gry, na obrazku – zieloni i niebiescy. Każda z drużyn wybiera spośród osób swojego zespołu „matkę”, która staje za linią pola przeciwnej drużyny, widać to na obrazku – samotne niebieski i zielony punkt. Zawodnicy ustawieni.

Teraz cała zabawa polega na tym aby zbić zawodników przeciwnej drużyny czyli:

  • losujemy (np. rzut monetą ), która z „matek” zaczyna grę,
  • zbijamy przez trafianie piłką przeciwników (przy czym nie zbijamy w głowę),
  • zbijać mogą „matki” oraz osoby z drużyn , które przechwycą piłkę i jej nie upuszczą,
  • nie zbija się „matek”,
  • osoba trafiona piłką schodzi z boiska,
  • nie liczą się zbicia, jeżeli: piłka odbiła się od ziemi zanim trafiła zawodnika, lub zawodnik po prostu złapał piłkę, lub zawodnik został trafiony, ale ktoś z jego drużyny złapał piłkę zanim dotknęła ona podłoża,
  • zawodnicy mogą uciekać przed zbijaniem tylko w obrębie wyznaczonego dla nich pola,
  • jeżeli piłka wypadnie poza boisko, przejmuje ją „matka”, w której stronę piłka leciała,
  • wygrywa drużyna, która pierwsza zbije wszystkich zawodników drużyny przeciwnej.

To ogólne zasady gry. Inna wersja gry w dwa ognie polega na tym, że osoby zbite, które schodzą z boiska, przechodzą do swoich „matek” i stamtąd pomagają im zbijać przeciwników. Można też grać na punkty, wtedy ustalamy na początku do ilu punktów gramy, a osoby zbite nie schodzą z boiska tylko przy trafieniu naliczany jest punkt dla drużyny, która zbiła.

Pozdrawiam i do zobaczenia jutro na teams. Pamiętajcie weźcie jakąś piłkę albo pluszaka.

23.11.2020

Witam wszystkich

Dzisiejszym tematem jest piłka nożna. Poznacie przepisy gry oraz ćwiczenia z prowadzenia piłki. Pamiętaj, że ćwiczenia fizyczne możesz wykonywać jedynie pod opieką osoby dorosłej, która zadba o bezpieczeństwo.

Podstawowe przepisy gry w piłkę nożną.

Ćwiczenia, które można wykonać w domu pod opieka osoby dorosłej.

https://ewf.h1.pl/student/?token=VtO2wTj2O78MAVCalD2HZnkDq7A9Rhxc7b1wg5oJfFh27ENQ32

A na koniec CyberWF2020. Przed wami 4 rozdziały zdalnej lekcji. Przed każdą częścią gry rzucasz kostką, która wskazuje wyniki od 1 do 6. Gdy wylosujesz dany numer, przeczytaj odpowiadający mu przebieg lekcji. Przekonaj się jaką przygodę na dziś wybrał dla Ciebie los!

https://rzeszotek.pl/index.php/2020/10/25/cyberwf-2020/

Pozdrawiam

19.11.2020

Witam

Tematem dzisiejszej lekcji będą podania i chwyty w piłce ręcznej.

Proszę o zapoznanie się z materiałem.

A na koniec materiał z wczorajszej lekcji online.

Pozdrawiam

17.11.2020

Dzień dobry

Dziś chciałbym wam przybliżyć jedną z ulubionych przez uczniów konkurencji lekkoatletycznych – skok w dal. W wolnej chwili i przy sprzyjającej pogodzie można poćwiczyć skoki na naszym orliku przy szkole.

Technika skoku w dal

Na koniec trochę zabawy gra papier, nożyce, kamień. Możecie zagrać na telefonie, tablecie, telewizorze. Wystarczy tylko nacisnąć pauzę.

Pozdrawiam i widzimy się jutro na Teams. Przygotujcie stroje!!!

16.11.2020

Dzień dobry

Dziś chciałbym wam przedstawić pozycje wyjściowe w ćwiczeniach gimnastycznych.

Pozycja wyjściowa, czyli układ ciała przed rozpoczęciem ćwiczenia,może stwarzać warunki ułatwiające lub utrudniające poprawne wykonanie ruchu. Odpowiednio dobrana pozycja wyjściowa pozwala na właściwe zlokalizowanie ruchu.

Tutaj jest ruletka z pozycjami wyjściowymi. Zapamiętajcie jak najwięcej pozycji z powyższego filmiku, następnie zakręćcie ruletką i pokażcie wylosowaną pozycje. Policzcie ile zapamiętaliście pozycji.

Pozdrawiam

12.11.2020

Dzień dobry

Dzisiejszym tematem jest rzut z biegu po kozłowaniu tzw. dwutakt, którego tak dzielnie uczyliśmy się przed wprowadzeniem pracy zdalnej.

Proszę o zapoznanie się z przygotowanym dokumentem.

A na koniec trochę ruchu

Pozdrawiam

10.11.2020

Witam

Dziś chciałbym wam przedstawić cechy motoryczne człowieka, które kształtujemy na lekcjach wychowania fizycznego.

Proszę o zapoznanie się z przygotowanym dokumentem.

Przypomnijcie sobie jakimi ćwiczeniami daną cechę motoryczną kształtujemy. Połączcie w pary.

https://wordwall.net/pl/resource/6615390/po%c5%82%c4%85cz-w-pary

Przypominam o wysłaniu na mobidziennik waszych kart.

Pozdrawiam

09.11.2020

Dzień dobry

Dziś po weekendzie ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg.

A tu zadanie dla chętnych uczniów. Wyzwanie z krokomierzem! Wykonaj liczbę kroków, prześlij zrzut ekranu na mobidziennik. Możesz skorzystać z aplikacji w telefonie lub smartwatch/smartband. Czas realizacji od dziś 9.11 do 22.11. Ze względu na ograniczenia w poruszaniu się do godz. 16:00 w tygodniu, aktywność głównie w weekend.

Przed zadaniem i po nim wykonajcie pomiar tętna, dowiecie się jakie macie tętno spoczynkowe i tętno po wysiłku fizycznym.

https://ewf.h1.pl/student/?token=DYFF2B8cTl8GJLbL1868j8j8qzm7YdUyjREb0HbSfTY4usdlKi

Pozdrawiam

04.11.2020

Ruch może zastąpić prawie każde lekarstwo, żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu. #cwiczwdomu

Przygotowałem wam ćwiczenia, które można wykonać w domu (piłkę do koszykówki można zastąpić inną piłką).

Na rozgrzewkę ćwiczenia oswajające z piłką.

Technika rzutu do kosza z miejsca.

A na koniec trochę zabawy.

https://wordwall.net/pl/resource/1588353/test-wiedzy-o-sporcie

Pozdrawiam

03.11.2020

Dzień dobry

Dziś przygotowałem dla was ćwiczenia na zdrowy kręgosłup i silny brzuch.

https://www.youtube.com/watch?index=6&list=PLP4P0Wa_Csi38y1rlgSjJ3txaXoI7fZ6h&v=QbbNPOQVCZo&fbclid=IwAR3NzThXuy09PcOXHIo5mZk5fAlXrxJjVSmkLrhmE1XAjxNjrf8QnnABi44&app=desktop

Tutaj jest instrukcja do stworzenia własnej karty.

Czekam na odesłanie kart do wtorku 10.11.2020 na mobidzienniku.

A tutaj moja karta

Pozdrawiam i miłego tworzenia.

29.10.2020

Witam

Tematem dzisiejszej lekcji będą odbicia piłki siatkowej sposobem górnym.

Proszę o zapoznanie się z prezentacją.

Ćwiczenia z piłką w warunkach domowych.

Alfabet sportowy – do każdej litery jest przyporządkowane dane ćwiczenie. Wykonajcie ćwiczenia swojego imienia i nazwiska.

Ze sportowym pozdrowieniem.

27.10.2020

Witam

Dzisiejszym tematem będą chwyty i podania w koszykówce.

Proszę o zapoznanie z materiałem.

Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Kategorie: 4A4B