Planeta Ziemia – praca plastyczna dla dzieci, za pomocą rosnących farb.

Już 22 kwietnia przypada Dzień Ziemi. Warto z tej okazji porozmawiać z dziećmi o naszej planecie, o tym jak możemy o nią dbać, a nawet włączyć wątek budowy Ziemi czy układu słonecznego.

             Do stworzenia planety za pomocą rosnących farb będziecie potrzebować: szablon ziemi poniżej link do wydruku, dwie kartki techniczne A4, rosnące farby w kolorze zielonym i niebieskim (sól, mąka, woda), patyczki do mieszania lub pędzelki, mikrofala lub piekarnik. Na wykończenie pracy biała i czarna farba.

Masę bazową na rosnące farby możemy zabarwić barwnikami spożywczymi, startą kredą lub farbami. 

Inna opcja to stworzenie pracy plastycznej z podstawowej masy bez barwienia kolorów i po wypieczeniu pomalowanie rysunku farbami. W taki sposób uzyskamy podobny efekt rysku planety 3D.

Masę do rosnących farb możemy barwić barwnikami spożywczymi w proszku, można je kupić na allegro. Opcjonalnie swoje zadanie spełniają też barwniki do jajek lub dodatnie do masy farbek plakatowych, akrylowych lub temper.

    Farbę nakładaliśmy patyczkiem i rozsmarowywaliśmy na kartce pędzlem lub palcem. Jeśli chcemy zachować rysy ziemi to przyda się takie bardziej precyzyjne narzędzie do nakładania masy.

Opcjonalnie można też wypiekać w pierniku na około 180 stopni i kilka minut.

 Planeta Ziemia przed włożeniem do mikrofalówki:

Praca po wypieczeniu zyskała piękną strukturę i efekt Planety 3D:

Planeta Ziemia praca plastyczna – efekt końcowy z czarnym tłem: