Słupno, 11.02.2021 r.

Temat: Wychowanie do życia w rodzinie – plany i oczekiwania.

Nazwa zajęć, na które będziecie uczęszczać może jest dla niektórych trochę trudna, niezrozumiała. Spróbujemy ją „rozszyfrować”. W skład tej nazwy wchodzą trzy terminy (wyrazy). Warto się zastanowić nad ich znaczeniem.

WYCHOWANIE ŻYCIE RODZINA

szkoła oddychanie mama, tata

rodzina przyjaźń siostra, brat

przyszłość praca babcia, dziadek

świadomość rozmnażanie pieniądze

maniery zdrowie szkoła

opieka zabawa wczasy

uczucia rozmowy miłość

koledzy zwierzęta sprzątanie

pomoc rośliny święta

rady odpoczywanie ogródek, dom

pouczanie jedzenie radość

Wychowanie do życia w rodzinie ma pomóc młodym ludziom żyć w rodzinie obecnej i przygotować do złożenia szczęśliwej rodziny w przyszłości.

Pozdrawiam.

Słupno, 25.02.2021 r.

Temat: Asertywność to umiejętność odmawiania.

Asertywność – polega na odmawianiu i pozostaniu przy własnym zdaniu w taki sposób, aby nie mieć poczucia winy oraz nie sprawić przykrości innym osobom.

Kiedy zachowujemy się właściwie to:

– nikogo nie obrażamy, a więc jest mniej kłótni, złości,

– raczej pozyskujemy niż tracimy kolegów,

– postępujemy w zgodzie ze sobą, jesteśmy w porządku.

Taka postawa daje nam duże poczucie siły !

Pozdrawiam.

Słupno, 04.03.2021 r.

Temat: Blaski i cienie koleżeństwa.

Dzisiejsze zajęcia mają na celu uświadomienie sobie, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu różnorodne grupy, do których należymy.

Pośród naszych kolegów i koleżanek uczymy się sztuki życia. Czasem ich dobra rada, życzliwy uśmiech, czy nawet sama obecność stanowią dla nas cenną pomoc.

Czasem jednak w ich obecności jakby trudniej podejmować nam własne decyzje.

Czasami nasi koledzy próbują stosować wobec nas pewne naciski (presję), abyśmy się do nich dostosowali. W każdej sytuacji musimy pamiętać, że mamy prawo, a nawet obowiązek, zawsze postępować zgodnie z własnym rozeznaniem dobra i zła, choć niejednokrotnie jest to bardzo trudne. Z naszą obecnością w grupie rówieśniczej, związane są zarówno pewne korzyści, jak i zagrożenia.

ZAPAMIĘTAJ!

Każdy, z kim spędzasz czas, ma na ciebie wpływ.

Gdy propozycje kolegów nie są zgodne z twoimi przekonaniami, masz prawo, a nawet obowiązek odmówić.

Jeśli twoi koledzy kierują się zasadami podobnymi do twoich, łatwiej pokonać presję środowiska.

Pozdrawiam.

Słupno, 11.03. 2021 r. 18.03.2021 r

Temat: Komunikacja w rodzinie. Rozmowa na argumenty.

Co to znaczy komunikacja ? porozumiewanie się między sobą członków rodziny (mama, tata, siostra, brat, babcia, dziadek), tj. rozmowa. Szkołą życiową są różnice zdań między dziećmi a rodzicami, między rodzeństwem. Istnieje wiele czynników ułatwiających i utrudniających kontakt w ogóle, w tym także z rodzicami. Nie należy zapomnieć, że osoby i ich zachowanie oddziałują na siebie na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Drobne nieodpowiednie zachowanie może wpływać na powstawanie konfliktów.

Zachowania pożądane:

– przychylna postawa rozmawiających,

– wysłuchanie drugiej strony,

– logiczne argumenty,

– spokojny głos,

– słuchanie.

Zachowania niepożądane:

– podniesiony głos,

– przekrzykiwanie drugiej strony,

– przerywanie wypowiedzi,

– obrażanie się,

– tupanie.

Życzę szczerych i miłych rozmów w rodzinie !

Pozdrawiam.

Słupno, 25.03.2021 r.

Temat: Tradycje świąteczne w naszej kulturze.

„Wielka wartość tradycji polega na tym, że daje rodzinie poczucie tożsamości i przynależności do siebie.

Nie jesteśmy tylko członkami zabieganej grupy ludzi, ale stanowimy żyjącą i oddychającą rodzinę, która jest świadoma swojej niepowtarzalności”.

James Dobson

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi życzę spokoju i zdrowia.

Pozdrawiam.

Słupno, 08.04.2021 r. / 15.04.2021 r.

Temat: Przekazywanie życia – mój początek. Każde życie ludzkie jest ważne.

W każdym człowieku jest cząstka mamy i taty. Każdy z nas – i wy, i ja otrzymaliśmy istnienie przez miłość rodziców. Kiedy to cząstka ciała mamy (komórka jajowa) i cząstka ciała taty (plemnik) połączyły się ze sobą, był to najważniejszy moment, dający początek nowemu życiu: poczęcie. Każdy z was jest inny, jedyny i niepowtarzalny. Ktoś może zapytać, dlaczego? Ponieważ ma innych rodziców, to właśnie od nich otrzymał: 23 chromosomy od mamy i 23 chromosomy od taty, po równo.

Jest to niesamowite i niezwykłe, ale każdy z nas – i wy, i ja na samym początku był taki malutki jak kropka w zeszycie lub ziarenko piasku, które rozwija się w łonie mamy przez czas 9-ciu miesięcy. Tuż po narodzinach, przyjściu dziecka na świat, dziecko płacze, to takie swoiste powitanie rodziców: „Mamo, tato, oto jestem. Witam Was.”

Porozmawiajcie z rodzicami, jak wspominają dzień, kiedy wy przyszliście na świat.

Pozdrawiam.

Słupno, 22.04.2021 r. / 29.04.2021 r.

Temat: Rodzi się dziecko.

Dla rodziców pierwszy krzyk, który dziecko wydaje podczas porodu brzmi jak najpiękniejsza muzyka, świadczy bowiem o tym, że dziecko żyje. Już po kilku minutach od narodzin dziecko zaczyna z zaciekawieniem obserwować swoje otoczenie. Co też go czeka na tym świecie?

Przez dziewięć miesięcy dziecko żyło w łonie matki jak w raju. Cały czas przebywało w ciepłym, przytulnym otoczeniu. W chwili porodu wszystko raptownie się zmienia: świat jest jasny, głośny i zimny. Przyjmuje się, że w czasie porodu naturalnego, bez komplikacji, w ciałach matki i dziecka wydzielane są hormony, które sprawiają, że oboje są przytomni i chłonni wrażeń. Dlatego dziś nowo narodzone dzieci kładzie się nago na brzuchu matki, gdzie mogą usłyszeć znany im dobrze odgłos bicia matczynego serca i poczuć jej zapach. Dzięki temu już w pierwszych minutach życia między matką i dzieckiem tworzy się szczególna więź.

Wiele osób przypatrując się nowonarodzonemu dziecku, ma ochotę po prostu wziąć to bezbronne stworzenie w ramiona i przytulić.

Odszukajcie w swoich albumach rodzinnych zdjęć z okresu pierwszych dni waszego życia, popatrzcie jak wtedy wyglądaliście. A może ktoś nam pokaże na następnej lekcji on-line.

Pozdrawiam.

Słupno, 13.05.2021 r. / 20.05.2021 r.

Temat: Człowiek istota płciowa – dojrzewanie.

Dojrzewanie – stan wyjątkowy !!!

Dojrzewanie jest okresem w życiu, kiedy dziecko wchodzi w dorosłość: chłopiec staje się mężczyzną, a dziewczynka przeistacza się w kobietę. Dojrzewanie nazywamy też pokwitaniem.

W okresie dojrzewania dojrzewa nie tylko ciało, lecz także psychika. Zmieniają się poglądy i zainteresowania. Młodemu człowiekowi coraz więcej wolno, ale jednocześnie zaczyna czuć się za siebie odpowiedzialny. Dlatego o dojrzewaniu mówimy jako o procesie trwającym wiele lat. To nie jest tak, że pewnego dnia rozbrzmiewa dzwonek obwieszczający moment nadejścia dorosłości, ani tak, że nagle mówisz sobie: „Hop! Od dzisiaj jestem dorosły!” Dojrzewanie u każdego przebiega inaczej i w różnym tempie. Ale na końcu tego procesu zawsze znajduje się dorosły człowiek.

Stawanie się dorosłym może być bardzo ciekawym i pięknym, ale czasami również bardzo trudnym okresem w życiu.

Pozdrawiam.

Kategorie: 4A