Słupno, 24.02.2021 r.

Temat: Uczymy się panować nad emocjami.

W okresie dojrzewania bardzo często wystawieni jesteście na takie próby, kiedy musicie sami podjąć decyzję. Jak wtedy się zachowujecie? Czy umiecie zapanować nad swoimi emocjami pozytywnymi lub przykrymi?

Emocje kierują człowieka do konkretnego działania: jeśli np. pod wpływem złości i gniewu będziemy działać, bez zastanowienia się, nie myśląc o konsekwencjach, możemy łatwo wyrządzić komuś krzywdę. Z takimi sytuacjami spotykacie się często, np. w szkole, na przerwie, na podwórku, na imprezie, spotkaniu towarzyskim itp

Czy jest jakiś sposób, aby do takich sytuacji nie dochodziło?

Trzeba nad sobą pracować, należy umieć powstrzymywać się, poczekać aż przejdzie gniew …

ZDOLNOŚĆ POWSTRZYMYWANIA SIĘ PRZED DZIAŁANIEM POD WPŁYWEM IMPULSU, POMAGA STAWAĆ SIĘ ODPOWIEDZIALNYM CZŁOWIEKIEM !

W czym może pomóc respektowanie powyższej zasady?

– nie przezywam koleżanki, kolegi w złości, używając wulgarnych słów,

– nie uderzę kolegi itp.,

– nie oceniam źle osób, nie ranię ich słowem,

– ta zasada pomaga lepiej wyrażać swoje myśli,

– pomaga lepiej radzić sobie z przeciwnościami,

– daje wiarę we własne siły,

– pozwala odkrywać samego siebie, swój charakter i innych ludzi,

– pomaga w planowaniu działania i określeniu jego konsekwencji.

POWODZENIA W PANOWANIU NAD EMOCJAMI !!!

Słupno, 03.03.2021 r. lekcja on-line

Temat: Na początek: zakochanie.

Zanim zakochasz się pierwszy raz, trudno ci jest sobie wyobrazić, że na sam widok jakiejś osoby serce zaczyna bić mocniej niż na wiadomość o klasówce. Stan zakochania się jest mieszanką różnych uczuć: poczuciu szczęścia często towarzyszy zwątpienie w samego siebie, zmieszanie i obawa przed ośmieszeniem.

Istnieje wiele możliwości odczuwania do kogoś pociągu i drżenia serca. I nie da się powiedzieć, czy to tylko zadurzenie, czy najzupełniej poważna miłość. Nie ma żadnych kryteriów, według których można byłoby odróżnić zadurzenie od miłości. Wszystkie te pojęcia oznaczają tylko tyle, że jest jakaś osoba, do której czujesz coś szczególnego i z którą pragniesz być bardzo blisko. Większość ludzi zakochuje się w swoim życiu więcej niż raz. Szczególnie w okresie dojrzewania, gdy człowiek zmienia się równie szybko co jego zainteresowania, w ciągu krótkiego czasu można zakochać się kilka razy. Nikt jednak nie może oceniać, czy to zakochanie jest ważniejsze albo poważniejsze niż inne. Do tej pory naukowcom nie udało się do końca wyjaśnić, dlaczego między dwojgiem ludzi zaczyna iskrzyć.

Rodzenie się prawdziwej miłości jest procesem, który wymaga czasu.

Zakochanie to tylko jeden krok na tej drodze, ale jakże piękny ! cdn

Pozdrawiam.

Słupno, 10.03.2021 r.

ciąg dalszy…

GRAMY FAIR

Oczywiście nie jest łatwo powiedzieć komuś, że się go nie kocha, albo już nie kocha, szczególnie jeśli dobrze znamy tę drugą osobę, a może nawet bardzo lubimy ją. Nieodwzajemnione uczucia każdemu sprawiają ból. Może ten ktoś musiał zebrać całą swoją odwagę, by do ciebie podejść – a tu takie rozczarowanie. Nie utrudniamy dodatkowo jeszcze życia drugiemu człowiekowi, na przykład naśmiewając się razem z koleżankami z jego miłosnych listów, sms czy wręcz czytając je na głos. Jeśli się w kimś nie zakochasz, nikt nie może mieć ci tego za złe. Udawanie, że coś do drugiej osoby czujesz, tylko po to by nie sprawić jej przykrości byłoby bardzo nieuczciwe ale również nie należy publicznie wyśmiewać tej miłości. Należy po prostu powiedzieć, co czujesz albo nie czujesz. Nie trzeba przy tym wchodzić w szczegóły.

Pozdrawiam.

Słupno, 17.03.2021 r.

Temat: Co się ze mną dzieje?

Wszystkie zmiany, które zachodzą w okresie dojrzewania, mogą sprawić, że czasami nie umiemy dojść sami z sobą do ładu. Niektórzy uważają, że ich zmienione ciało wygląda śmiesznie lub brzydko. Ciekawe, czy inni też to dostrzegają? Czy w ogóle chcielibyśmy, żeby dostrzegli? A może inni są na dużo dalszym etapie? Czy teraz, z powodu odmienionego wyglądu, koniecznie trzeba przestać być dzieckiem?

O niektórych sprawach lubimy oczywiście decydować sami i uważamy się wtedy za naprawdę dorosłych, jednak w innych kwestiach możemy czuć się niepewnie i pilnie potrzebować czyjegoś wsparcia. Do tego wszystkiego stwierdzamy, że nie jesteśmy sami na świecie. Jak inni mają nas zrozumieć, skoro sami nie potrafimy sobie dać z tym rady?

Zmieniają się również przyjaciele, koledzy i koleżanki ze szkoły, niektórzy w zupełnie odmienny sposób niż my i nagle wydaje nam się strasznie spoko, albo wręcz przeciwnie, zachowują się jak dzieciuchy…Okres dojrzewania nie jest łatwy dla nikogo. Różnice między bycie dzieckiem a bycie dorosłym niemal dla wszystkich niosą ze sobą problemy. Świadomość tego, że problemy te są bardzo powszechne i normalne, może pomóc w radzeniu sobie z nimi. Z pewnością nie każdemu udaje się to od razu i nie każdego dnia. To, co wczoraj było OK, dzisiaj może totalnie wkurzać. Tę huśtawkę między fruwaniem w obłokach a kompletnym dołem znają chyba wszystkie nastolatki. Wiedza o tym, co się z nami dzieje, może pomóc łatwiej zaakceptować zmiany, a być może nawet postrzegać je jako coś pięknego i fascynującego.

Pozdrawiam.

Słupno, 31.03.2021 r.

Temat: Tradycje świąteczne w naszej kulturze.

„Wielka wartość tradycji polega na tym, że daje rodzinie poczucie tożsamości i przynależności do siebie.

Nie jesteśmy tylko członkami zabieganej grupy ludzi, ale stanowimy żyjącą i oddychającą rodzinę, która jest świadoma swojej niepowtarzalności”.

James Dobson

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi życzę spokoju i zdrowia.

Pozdrawiam.

Słupno, 07.04.2021 r. / 14.04.2021 r.

Temat: Grunt to rodzinka.

DOROŚLI – POWÓD DO NERWÓW CZY ŹRÓDŁO DOBRYCH RAD?

„Nigdzie nie pójdziesz w tej kurtce!” „Ścisz tą muzykę!” „Wyłącz już ten komputer!” „O dziewiątej masz być w domu!” „Posprzątaj wreszcie w swoim pokoju!” – czy to ci się nie wydaje znajome? Sprzeczamy się wiecznie o te same rzeczy. W okresie dojrzewania w coraz większym stopniu chcemy o sobie decydować i z coraz większym krytycyzmem odnosimy się do zasad narzucanych przez dorosłych. Chęć odróżnienia się od nich przejawia się często także w ubiorze i uczesaniu. Wszystko jest częścią „odcinania pępowiny” i właściwie tak powinno być.

Dla rodziców i nauczycieli obcowanie z wahaniami nastrojów nastolatków, poglądami i potrzebami chłopca czy dziewczyny w tym wieku może być czasem bardzo trudne. Dorośli muszą stopniowo przyzwyczaić się do myśli, że ich dzieci powoli stają się dorosłe i chcą o sobie decydować. Czasami można odnieść wrażenie, że rodzicom zależy wyłącznie na stopniach w szkole i sukcesach, a przecież w życiu są ważne też inne rzeczy: przyjaźń, imprezy, pierwsza miłość… Wielu dorosłych nie traktuje tego poważnie, choć gdy byli w tym wieku, odczuwali zupełnie tak samo. Być może trzeba im spokojnie o tym przypomnieć. W ogóle rozmowy bez trzaskania drzwiami i agresji są czasem kluczem do sukcesu. Znalezienie rozwiązania od obu stron wymaga otwartego podejścia i wzajemnego szacunku. Nastolatki powinny spróbować poważnie potraktować obawy i troski dorosłych. Oni zaś muszą nauczyć się akceptować indywidualność swoich dzieci. Takie sprzeczki i dyskusje stanowią jednak element dorastania. To nie zawsze jest proste usiąść i pogadać. Nastolatki i rodzice muszą się najpierw nauczyć ze sobą rozmawiać. Można się wtedy nauczyć obrony własnego stanowiska i wypracowania kompromisów, ale także tego, że pewne rzeczy trzeba po prostu zaakceptować.

Pozdrawiam.

Słupno, 21.04.2021 r. / 28.04.2021 r.

Temat: Higiena okresu dojrzewania. Jak powstaje trądzik?

Wstajesz rano i co widzisz? Pryszcz! Pryszcze naprawdę są nikomu niepotrzebne. Występują jednak u niemal wszystkich nastolatków w okresie dojrzewania. Jeśli pryszczy jest dużo i występują także na klatce piersiowej lub plecach, mówimy o trądziku młodzieńczym. Ponieważ pracę gruczołów łojowych pobudzają przede wszystkim męskie hormony płciowe, trądzik młodzieńczy występuje u chłopców częściej niż u dziewcząt. Trądzik jest chorobą skóry, którą w każdym wypadku powinien zająć się lekarz dermatolog. W przeciwnym razie mogą po nim pozostać blizny. Zwalczanie pryszczy i trądziku jest często żmudną pracą, wymagającej znacznej cierpliwości. Małym pocieszeniem niech będzie świadomość, że pryszcze same znikną pewnego dnia – kiedy poziom hormonów się ustabilizuje.

Jak sobie radzić z pryszczami?

Najważniejsze w zapobieganiu powstawaniu pryszczy i zaskórników jest regularne oczyszczanie skóry za pomocą środka o pH neutralnym dla skóry. Zwykłe mydła i zbyt częste mycie (częściej niż dwa razy dziennie) powodują tylko wysychanie skóry. A wysuszona skóra ratuje się, produkując jeszcze więcej łoju, z którego powstają pryszcze – czyli robi dokładnie to, czego chcemy uniknąć. I mimo to, że strasznie kusi – ręce precz od rozjątrzonych pryszczy. Wyciskanie i wygniatanie powoduje jeszcze większe podrażnienia skóry i zwiększa stan zapalny, może nawet pozostawić blizny. Stosować preparaty po konsultacji lekarskiej bądź w aptece. Nie wierzmy reklamom, gdyż każdy z was jest inny i inaczej reaguje na dany preparat. To sprawa indywidualna.

Pozdrawiam.

Słupno, 12.05.2021 r.

Temat: Z innej planety?

Ależ oni są dziecinni” „Głupie gęsi, przez cały dzień tylko chichoczą”. Jeszcze w zeszłym roku zapraszali się wzajemnie na urodziny i wariowali razem przez całe dnie, a dziś chłopcy i dziewczyny w tym samym wieku na początku wieku dojrzewania najczęściej mają o sobie nienajlepsze zdanie. Dziewczyny najchętniej spędzają czas z przyjaciółkami. Rozmawiają o przyjaźni, modzie, muzyce, często plotkują i chichoczą. Również chłopcy lubią przebywać w swoim gronie. Jednak w przeciwieństwie do dziewczyn niewiele ze sobą rozmawiają. Między chłopcami często występuje rywalizacja: kto jest najlepszym sportowcem, komu uda się najlepsza sztuczka na deskorolce?

Dziewczyny i chłopcy z klasy mogą ci się często wydać dziecinni i wkurzający. Warto jednak przyjrzeć się im bliżej: może tak naprawdę są całkiem fajni?

Pozdrawiam.

Kategorie: 8B