Słupno, 29.10.2020 r.

Temat: Poszukiwany przyjaciel – blaski i cienie koleżeństwa.

Dzisiejsze zajęcia mają na celu uświadomienie sobie, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu różnorodne grupy, do których należymy. Pośród naszych kolegów i koleżanek uczymy się sztuki życia. Czasem ich dobra rada, życzliwy uśmiech, czy nawet sama obecność stanowią dla nas cenną pomoc. Czasem jednak w ich obecności jakby trudniej podejmować nam własne decyzje.

Czasami nasi koledzy próbują stosować wobec nas pewne naciski (presję), abyśmy się do nich dostosowali. W każdej sytuacji musimy pamiętać, że mamy prawo, a nawet obowiązek, zawsze postępować zgodnie z własnym rozeznaniem dobra i zła, choć niejednokrotnie jest to bardzo trudne. Z naszą obecnością w grupie rówieśniczej, związane są zarówno pewne korzyści, jak i zagrożenia.

ZAPAMIĘTAJ!

Każdy, z kim spędzasz czas, ma na ciebie wpływ.

Gdy propozycje kolegów nie są zgodne z twoimi przekonaniami, masz prawo, a nawet obowiązek odmówić.

Jeśli twoi koledzy kierują się zasadami podobnymi do twoich, łatwiej pokonać presję środowiska.

Pozdrawiam Jolanta Czubak

Słupno, 05.11.2020 r.

Temat: Emocje i uczucia.

W okresie dojrzewania bardzo często wystawieni jesteście na takie próby, kiedy musicie sami podjąć decyzję. Jak wtedy się zachowujecie? Czy umiecie zapanować nad swoimi emocjami pozytywnymi lub przykrymi?

Emocje kierują człowieka do konkretnego działania: jeśli np. pod wpływem złości i gniewu będziemy działać, bez zastanowienia się, nie myśląc o konsekwencjach, możemy łatwo wyrządzić komuś krzywdę.

Z takimi sytuacjami spotykacie się często, np. w szkole, na przerwie, na podwórku, na imprezie, spotkaniu towarzyskim itpCzy jest jakiś sposób, aby do takich sytuacji nie dochodziło?

Trzeba nad sobą pracować, należy umieć powstrzymywać się, poczekać aż przejdzie gniew.

ZDOLNOŚĆ POWSTRZYMYWANIA SIĘ PRZED DZIAŁANIEM POD WPŁYWEM IMPULSU, POMAGA STAWAĆ SIĘ ODPOWIEDZIALNYM CZŁOWIEKIEM !

W czym może pomóc respektowanie powyższej zasady?

– nie przezywam koleżanki, kolegi w złości, używając wulgarnych słów,

– nie uderzę kolegi itp.,

– nie oceniam źle osób, nie ranię ich słowem,

– ta zasada pomaga lepiej wyrażać swoje myśli,

– pomaga lepiej radzić sobie z przeciwnościami,

– daje wiarę we własne siły,

– pozwala odkrywać samego siebie, swój charakter i innych ludzi,

– pomaga w planowaniu działania i określeniu jego konsekwencji.

POWODZENIA W PANOWANIU NAD EMOCJAMI !!!

Pozdrawiam Jolanta Czubak

Słupno, 12.11.2020 r.

Temat: Dojrzałość, co to takiego ?

W przyrodzie każda roślina musi mieć glebę oraz deszcz i słońce. Wówczas dojrzewa i rozwija się.

Podobnie jest z człowiekiem – rodzi się w konkretnej rodzinie, która jest jak ziemia, każdy ma swoją jedyną rodzinę, nie ma drugiej takiej samej. Każdy z Was, aby dorósł potrzebuje opieki i miłości, a żeby rozkwitł potrzebuje czasu, aż stanie się dojrzałym człowiekiem.

Człowiek niedojrzały to taka osoba, która wymaga jeszcze troski i opieki, jak nierozwinięty kwiat, który jeszcze samodzielnie nie potrafi żyć. Należy się nim opiekować i pomagać w rozwoju. Ważne jest również wspieranie w podejmowaniu właściwych decyzji.

NIEDOJRZAŁOŚĆ TO: niepełna samodzielność, pochopne podejmowanie decyzji, życie w świecie fantazji, często brak odpowiedzialności za to co się mówi lub robi, czasem drwiny wobec osób płci przeciwnej i jej problemów.

DOJRZAŁOŚĆ TO: samodzielność, odpowiedzialność za to co się robi i mówi, umiejętność współczucia, przepraszania, wybaczania, przyznania się do winy, porozumiewania się, umiejętność słuchania drugiego człowieka, poznanie znaczenia przyjaźni i miłości.

Każdy człowiek w pewnym okresie swojego życia zaczyna się zmieniać, wchodzi w okres dojrzewania, a staje się to na ogół między 11 a 16 rokiem życia. Należy tu zaznaczyć, że każdy dojrzewa własnym rytmem , a zmiany jakie zachodzą w młodym człowieku, przebiegają na trzech płaszczyznach: dojrzałość biologiczna, dojrzałość psychiczna, dojrzałość społeczna – ale o tym na następnych zajęciach.

Pozdrawiam Jolanta Czubak

Słupno, 19.11.2020 r.

Temat: Moje ciało.

Dojrzewanie to okres gwałtownych zmian w budowie i funkcjonowaniu organizmu dziewczynki i chłopca. (omawialiśmy te zagadnienia w kl. IV na lekcjach przyrody) Zmienia się ich wygląd, dojrzewają narządy rozrodcze i następuje intensywny rozwój psychiczny.

Małe dzieci mają takie same proporcje ciała. Różnice w wyglądzie pojawiają się z wiekiem i zachodzą w ciągu kilku lat. Ten etap życia nazywamy dojrzewaniem. W tym czasie następuje między innymi szybki wzrost długości i ciężaru ciała oraz zmiany jego kształtu na charakterystyczny dla kobiet i mężczyzn. Wynika to ze zmian w obrębie narządów rozrodczych, zwłaszcza jąder (narząd rozrodczy męski) i jajników (narząd rozrodczy kobiety). Dziewczęta zwykle zaczynają dojrzewać w wieku dziesięciu lat, natomiast dojrzewanie chłopców rozpoczyna się około dwunastego roku życia. (o zmianach w wyglądzie zewnętrznym porozmawiamy na najbliższej lekcji on-line)

Pozdrawiam.

Słupno, 26.11.2020 r.

Temat: Czy trzeba dorosnąć?

Chcesz czy nie chcesz, dorastanie jest częścią twego życia. Odpowiada za to twoje ciało, kompletnie nie dbając o to, czy czujesz się na to gotów, czy też nie. Niezauważalny sygnał do rozpoczęcia okresu dojrzewania daje niewielki gruczoł znajdujący się w mózgu – przysadka mózgowa. Wysyła bodźce do ciała, które powodują zwiększoną produkcję hormonów płciowych.

U chłopców do głosu dochodzi przede wszystkim produkowany w jądrach testosteron, u dziewczynek natomiast wytwarzane w jajnikach estrogeny. Hormony są przekazywane przez narządy płciowe do krwi. Jeśli ich stężenie we krwi wzrasta, powoli i stopniowo następują fizyczne zmiany, jakie obserwujemy w okresie dojrzewania. Powodują one również, że zaczynamy interesować się swoją seksualnością i płcią przeciwną. Być może to właśnie dzięki tym hormonom cieszymy się z tego, że dorastamy.

O tym, kiedy dokładnie rozpocznie się okres dojrzewania, współdecydują prawdopodobnie również geny. Dlatego nie można tego procesu przewidzieć, ani w jakikolwiek sposób na niego wpłynąć.

Pozdrawiam.

Słupno, 03.12.2020 r.

Temat: Co to znaczy: dorosły?

Dla ciała „dorosły” znaczy: dojrzały płciowo. A ten cel ciało osiąga samo z siebie, bez żadnych wielkich przygotowań i rozterek. Dojrzewanie osobowości nie ma tak jasno wyznaczonego celu. Pod względem prawnym być dorosłym znaczy decydować o samym sobie i ponosić odpowiedzialność za swoje działanie i postępowanie.

Na początku okresu dojrzewania wiele kwestii związanych z dorosłością jest jeszcze bardzo odległych: samodzielne mieszkanie, utrzymanie się, prowadzenie samochodu itd. Mimo to już w tym okresie zaczynamy w coraz większym stopniu decydować osobie – o ubraniu, które nosimy, o przyjaźniach, które pielęgnujemy, o tym jak spędzamy popołudnia. Podczas gdy dzieci robią najczęściej to, co mówią im rodzice, w okresie dojrzewania nastolatki zaczynają mieć własne zdanie. To nie jest wcale takie proste, na jakie wygląda. Często nie wie się bowiem, czego się tak naprawdę chce, co powinno się myśleć o niektórych rzeczach i kim się w ogóle chce być. Czasami nachodzą człowieka ogromne wątpliwości. Inni wydają się fajniejsi, ładniejsi i bardziej dowcipni. Ale oni czują dokładnie to samo, nawet jeśli skrywają się za fasadą luzaka, dowcipnisia. Uświadomienie sobie, że każdy ma mocne i słabe strony oraz samoakceptacja są pierwszymi krokami do budowy zaufania we własne siły.

Pozdrawiam.

Słupno, 10.12,2020 r.

Temat: Umiejętność świętowania w rodzinie.

Pełniej przeżywamy święto lub wydarzenie, które ono upamiętnia, jeśli jest dla nas ważne i kiedy się do niego przygotujemy.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jak chcecie się do nich przygotować?

Sposoby świętowania przejęliśmy od rodziców, dziadków, pradziadków. Wszyscy lubimy święta. Mają w sobie niepowtarzalny nastrój i kojarzą nam się z miłymi przeżyciami.

Pozdrawiam.

Słupno, 17.11.2020 r.

Temat: W Święta Bożego Narodzenia.

„GWIAZDKA MOICH MARZEŃ”

W jaki sposób chcielibyście przeżyć zbliżające się Święta Bożego Narodzenia?

Dlaczego spotkanie w gronie rodzinnym w tym dniu jest tak ważne?

Co ze zwyczajów świątecznych chcielibyście przekazać swoim bliskim w przyszłości?

Pozdrawiam.

WESOŁYCH ŚWIĄT !!!

Słupno, 21.01.2021 r.

Temat: Dojrzewanie to stan wyjątkowy.

Dojrzewanie jest okresem w życiu, kiedy dziecko wchodzi w dorosłość: chłopiec staje się mężczyzną, a dziewczynka przeistacza się w kobietę. Dojrzewanie nazywamy też pokwitaniem.

W okresie dojrzewania dojrzewa nie tylko ciało, lecz także psychika. Zmieniają się poglądy i zainteresowania. Młodemu człowiekowi coraz więcej wolno, ale jednocześnie zaczyna czuć się za siebie odpowiedzialny. Dlatego o dojrzewaniu mówimy jako o procesie trwającym wiele lat. To nie jest tak, że pewnego dnia rozbrzmiewa dzwonek obwieszczający moment nadejścia dorosłości, ani tak, że nagle mówisz sobie: „Hop! Od dzisiaj jestem dorosły!”

Dojrzewanie u każdego przebiega inaczej i w różnym tempie. Ale na końcu tego procesu zawsze znajduje się dorosły człowiek.Stawanie się dorosłym może być bardzo ciekawym i pięknym, ale czasami również bardzo trudnym okresem w życiu.

Pozdrawiam.

Słupno, 28.01.2021r.

Temat: Podsumowanie pracy na lekcjach Wdżwr w I semestrze.

Dziękuję za zajęcia, do spotkania za rok w VI klasie.

Pozdrawiam.

Kategorie: 5