Każde drzewo jest inne, niepowtarzalne, piękne i przepełnione życiem.
Motyw drzew pojawia się w obrazach, sztuce i rzeźbie.
Dzień drzewa przypada w kalendarzu świąt nietypowych na 10 października. Jest to okazja do podjęcia tematyki drzew i dbania o środowisko. Mimo, iż ten dzień już minął, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby teraz, w pochmurne jesienne dni stworzyć swoje drzewa. Dlatego chciałbym Wam zaproponować kilka ciekawych technik plastycznych z wykorzystaniem szablonu drzewa do druku.

Pierwsza propozycja: drzewo wyklejane techniką quilingu, czyli za pomocą cieniutkich pasków kolorowego papieru zwiniętych w spiralki.

* Wystarczy cienkie paski papieru nawijać na wykałaczkę.

* Paski możecie wyciąć z kolorowego papieru.

* Kartkę smarujemy klejem typu magic i przyklejamy kolorowe spiralki dowolnie je komponując w koronie drzewa.

Kolejna propozycja: drzewo wyklejane bibułą gładką lub marszczoną. Kawałki bibuły zgniatamy w kolorowe kuleczki. Kartkę smarujemy zwykłym klejem, lub klejem magic i przyklejamy kuleczki, tworząc kolorową, jesienną koronę drzewa.

   Stemplowanie i malowanie drzew

Chyba każde dziecko lubi stemplowanie. Należy wyciąć wzór liścia w ziemniaku. Potem już tylko wyciskamy farbę na talerzyku i stemplujemy kartkę obserwując jak kolory się pięknie mieszają.

Odbijania faktury liści na kartce również pozwala uzyskać niesamowite efekty. Wystarczy świeżo zebrane liście pomalować farbami od strony, gdzie widać dokładnie strukturę liścia. Następnie odbijamy liść na kartce po kilka razy. Już po chwili nasza korona drzewa zmieni się w przepiękną jesienną pracę.

Do tej propozycji przydadzą się Wam patyczki do uszu. Drzewo malowane poprzez odbijanie kolorowych kropek, to zdecydowanie propozycja dla dzieci w każdym wieku. Ten nurt malowani w sztuce wprowadził Georges Seurat. Polegał on na budowaniu kompozycji obrazu poprzez zapełnianie go gęsto rozmieszczonymi, różnokolorowymi punktami i kreskami. Farbę nanoszono czubkiem pędzla. My dla odmiany używamy do tego patyczków.

A malowaliście kiedyś szczotką? Drzewo pomalowane w ten sposób wygląda niczym dzieło sztuki. Drobniutkie ślady farby odbite na kartce stwarzają wrażenie, że na drzewie są całe kępy kolorowych jesiennych liści.

Do czego mogą się przydać suche liście? Na przykład do wyklejenia nimi naszego szablonu drzewa. Smarujemy kartkę klejem może być zwykły w sztyfcie, introligatorki lub magic. Następnie kruszymy liście nad kartką i przyklejamy je do szablonu. Efekt niczym prawdziwe, miniaturowe, jesienne drzewko.

  Na koniec mam dla Was propozycję na stworzenie niezwykłego drzewa za pomocą suchych pasteli. Wystarczy, że wytniecie z kawałka kartki szablon liścia jak na zdjęciu poniżej. Następnie przykładamy szablon do kartki, obrysowujemy go dookoła suchą pastelom i rozcieramy palcem, rozprowadzając kolor pasteli do środka szablonu. Powtarzamy czynność kilka razy zmieniając położenie szablonu oraz kolory pasteli. Po chwili zobaczycie jak kolory jesiennych liści będą się pięknie przenikać.

Szablon drzewa do druku